Reklama

Statki Kosmiczne

Załogowe loty Sojuza zawieszone do czasu wyjaśnienia przyczyn anomalii

Fot. Roskosmos via Twitter
Fot. Roskosmos via Twitter

Rosja do czasu wyjaśnienia awarii statku kosmicznego Sojuz MS-10 zawiesi czasowo załogowe starty kosmiczne - poinformował w czwartek 11 października wicepremier Jurij Borisow, który w rządzie Rosji odpowiedzialny jest za branżę kosmiczną.

"W tej sytuacji, naturalnie, starty zostaną przerwane, aż do przeanalizowania całej sytuacji, po to aby zapewnić bezpieczeństwo" - powiedział Borisow.

Wicepremier zapewnił, że Rosja przedstawi stronie amerykańskiej wszelkie niezbędne informacje na temat przyczyn awarii Sojuza MS-10. "Myślę, że strona amerykańska ze zrozumieniem przyjmie tę sytuację. My naturalnie nie będziemy ukrywać przyczyn - tego się nie robi w takich sytuacjach. Oni mają obowiązek wiedzieć (co się stało), przekażemy im wszelkie niezbędne dane" - powiedział Borisow.

Przypomniał, że obecnie tylko Rosja zapewnia transport załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na źródło na kosmodromie Bajkonur, że załoga ISS ma obecnie wystarczające zapasy żywności i wody. Awaria Sojuza MS-10 nie wpłynie na funkcjonowanie stacji - zapewniło to źródło.

Sojuz MS-10 wystartował o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) i w pierwszych dwóch minutach lot przebiegał zgodnie z planem. Później podano informację o awarii. Kosmonauci - Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague - zdołali wylądować w kapsule, która oddziela się od statku kosmicznego podczas awarii. Wylądowali około 20-25 km od miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie. Najpierw podano, że nie ucierpieli podczas awaryjnego lądowania. Potem źródo cytowane przez TASS powiedziało, że stan kosmonautów nie jest całkiem dobry. Mają być przewiezieni do centrum szkolenia kosmonautów pod Moskwą.

Sojuz MS-10 miał dolecieć na ISS, z której 4 października na Ziemię powrócił Sojuz MS-08 z trzema członkami załogi. Owczynin i Hague mieli dołączyć do pozostałej na ISS trzyosobowej załogi, którą tworzą obecnie: Niemiec Alexander Gerst, Amerykanka Serena Aunon-Chancellor i Rosjanin Siergiej Prokopjew.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Yugol

    Dokładnie, technika bez względu na narodowość czasami zawodzi

  2. Johann

    Trudno , dobrze że kapsuła zadziała. Ży ie jest najważniejsze ? A swoją drogą człowiek w kosmosie jest bezbronny. Jak niemowle - technika czasami zawodna ! Nasz Hermaszewski chociaż był tam wysoko .