Reklama

Systemy Nośne

"Błękitny duch" na niebie. Rosjanie wystrzelili tajny ładunek

Autor. NASA

Rosjanie wystrzelili rakietę nośną Sojuz 2.1b, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną tajnego satelitę o oznaczeniu Kosmos-2576. Prawdopodobnie zostanie wykorzystany do celów szpiegowskich. Według pierwotnych założeń przebieg misji mógł być widoczny w Polsce, natomiast ostatecznie obserwatorzy nie mieli na to szansy.

W nocy z 16 na 17 maja br. z kosmodromu Plesieck wystartował rosyjski system nośny Sojuz 2.1b z tajnym satelitą na pokładzie o oznaczeniu Kosmos-2576. Oficjalne źródła rosyjskie nie podały szczegółów misji, natomiast większość tego typu ładunków jest wykorzystywana przez Rosjan do celów szpiegowskich.

Reklama

Według serwisu russianspaceweb.com, ostrzeżenia o przeprowadzeniu misji zostały wydane w połowie maja br., wskazując przy tym możliwe zagrożenia szczególnie w obszarze Morza Norweskiego i Morza Barentsa. Z dostępnych informacji wynika, że urządzenie zostało umieszczone na orbicie synchronicznej ze Słońcem (SSO), a jako jednostkę wskazywano wojskowego satelitę kartograficznego Bars-M.

Warto jednak zauważyć, że lot był dość nietypowy. Rosjanie ogłosili, że trzeci stopień Sojuza może spaść do Oceanu Spokojnego, w pobliżu wybrzeża Kalifornii, nie osiągając jednak prędkości orbitalnej. W misji musiał wziąć zatem udział dodatkowy segment (prawdopodobnie Fregat), który dostarczył ładunek na docelową orbitę. Tego typu konstrukcja rakiety nie została wykorzystana wcześniej do wynoszenia satelitów Bars-M.

Reklama

Rosyjski start miał być śledzony w szczególności przez obserwatorów z Polski, którzy przy odpowiednich warunkach atmosferycznych mieli okazję ujrzeć niezwykłe zjawisko, określane przez niektórych jako ”błękitny duch”. W praktyce są to gazy wylotowe pozostawione przez silniki w rakiecie Sojuz 2.1b.

Jako najlepszy punkt do obserwacji wskazywano północną część kraju. Ostatecznie misja wystartowała z opóźnieniem, a Polacy nie mieli szansy na zobaczenie „ducha”. Zjawisko zostało jednak udokumentowane przez pasjonatów z innych państw.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!