Systemy Nośne
Boeing zbuduje nowy samolot dla Virgin Galactic
Firma Virgin Galactic zawarła umowę ze spółką Aurora Flight Sciences, która należy do koncernu Boeing, amerykańskiego giganta branży lotniczej, na budowę nowego dwupłatowego samolotu nośnego, który będzie transportował statek kosmiczny następnej generacji - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując oświadczenie obu firm.
Virgin Galactic, założona przez miliardera Richarda Bransona firma zajmująca się turystyką kosmiczną, pracuje nad bardziej wytrzymałym, nadającym się do masowej produkcji następcą swojego flagowego systemu suborbitalnego SpaceShipTwo. Statek kosmiczny zostaje rozłączony z podbrzuszem samolotu-matki typu WhiteKnightTwo (VMS Eve), po czym odpala swe silniki rakietowe i na kilka minut wznosi się na skraj atmosfery.
Aurora, czyli jednostka Boeinga zajmująca się aeronautyką i badaniami lotniczymi, zbuduje dwa nowe samoloty nośne, które będą wspierać statek SpaceShipTwo i jego następcę, który Virgin Galactic nazywa pojazdami klasy Delta. Nowe samoloty nośne, nazywane "statkami matkami", są zaprojektowane do szybszego tempa produkcji i do wykonywania około 200 lotów rocznie. Zgodnie z komunikatem firmy Virgin Galactic w tej sprawie czytamy, że pierwszy nowy samolot tego typu ma wejść do służby w 2025 roku.
Czytaj też
Firmy nie ujawniły wartości kontraktu ani tego kiedy zostanie ukończony drugi samolot. Zarówno VMS Eve jak i VSS Unity pozostają na lotnisku w Mojave na przedłużonej konserwacji. Virgin Galactic oświadczyło, że te pojazdy powrócą do służby komercyjnej w pierwszym kwartale 2023 roku.
W zeszłym roku firma Richarda Bransona pokazała oficjalny cennik swoich lotów na pogranicze przestrzeni kosmicznej. Spółka oferuje pojedyncze miejsca w swoich rakietoplanach umożliwiających suborbitalne wyprawy w cenie od 450 tys. USD.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104