Reklama

Systemy Nośne

Chiny: Pierwszy lot rakiety prywatnej firmy

Fot. chińskie media
Fot. chińskie media

W Państwie Środka po raz pierwszy wystrzelono rakietę zbudowaną przez prywatne przedsiębiorstwo. Pojazd wspiął się na wysokość 40 km. Producent rakiety zamierza wywalczyć sobie pozycję na rynku usług wynoszenia małych satelitów na LEO.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej w 2014 r. udzieliły zgody na rozwój prywatnych przedsiębiorstw w sektorze kosmicznym. W kolejnym roku powstała firma OneSpace Technology z siedzibą w Pekinie. Zatrudnieni w niej młodzi inżynierowie zbudowali, ponoć zupełnie od podstaw, rakietę o nazwie własnej „Chongqing Liangjiang Star”. To właśnie ten pojazd zaliczył debiutancki lot w czwartek 17 maja 2018 r.

Prywatna rakieta wystartowała z bazy w północno-zachodniej części kraju. Podczas lotu pokonała dystans 273 km, wzbijając się maksymalnie na wysokość 40 km. Cała misja potrwała ok. 265 sekund.

Przetestowana konstrukcja jest systemem jednostopniowym, który wykorzystuje stały materiał pędny. Silnik rakiety generuje ciąg na poziomie 350 kN. Pojazd mierzy 9 m wysokości.

Chongqing Liangjiang Star reprezentuje opracowywaną przez OneSpace grupę rakiet OS-X. Ich orbitalne wersje mają być zdolne wynosić ładunki do 100 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 800 km. Do końca dekady firma planuje zbudować 20 sztuk takich rakiet, z czego dziesięć jeszcze w 2019 roku. Władze przedsiębiorstwa zdradziły, że ich ofertą interesują się już klienci komercyjni tak z Chin jak i z zagranicy.

Reklama

Komentarze

    Reklama