Reklama

Systemy Nośne

Elementy rakiety Ariane 6 dopłynęły do Gujany Francuskiej

Autor. ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pracuje nad wykonaniem inauguracyjnego startu europejskiego systemu nośnego Ariane 6. W ostatnich dniach segmenty rakiety dopłynęły do kosmodromu w Gujanie Francuskiej, gdzie już niedługo powinien odbyć się jej pierwszy lot orbitalny.

Od pewnego czasu Europa posiada bardzo ograniczone możliwości w zakresie wynoszenia ładunków oraz astronautów na orbitę okołoziemską. W związku z tym Europejska Agencja Kosmiczna pracuje nad nowym systemem nośnym, który wypełni lukę w tych zdolnościach. Rozwiązaniem ma być opracowywana przez firmy z 13 europejskich krajów rakieta Ariane 6, która w tym roku powinna odbyć swój pierwszy lot orbitalny.

Reklama

W ubiegłym tygodniu ESA poinformowała, że segmenty opisywanego systemu dopłynęły do kosmodromu w Kourou (Gujana Francuska). Transport elementów rakiety do tego miejsca zrealizowano za pomocą statku Canopée, który został zaprojektowany przez francuską firmę VPLP Design i co ciekawe - zbudowany w Szczecinie. Podczas rejsu drugi stopień Ariane 6 został załadowany w niemieckim Bremen, a pierwszy stopień we francuskim Le Havre. Pokonanie dystansu 7 tys. km zajęło statkowi tylko 10 dni.

W najbliższym czasie rozpocznie się integracja różnych elementów rakiety, które do tej pory dotarły do Gujany. Następnie zespół zaangażowany w jej pierwszy lot dokona przetransportowania na platformę startową, aby zakończyć końcowe przygotowania do startu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli ESA, Ariane 6 odbędzie swoją inauguracyjną misję między 15 czerwca a 31 lipca br.

Reklama

Podczas debiutu Ariane 6 zostanie wyniesionych ponad 10 eksperymentów i ładunków, w tym również od NASA. Obecnie system jest zakontraktowany na 30 startów obejmujących misje, tj. wyniesienie europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo lub satelitów komunikacyjnych Kuiper od Amazon. Przestrzeń ładunkową systemu zaprojektowano w ten sposób, aby rakieta była wysoce uniwersalna pod względem ciężaru i rozmiaru wynoszonych ładunków.

Autor. ESA

System ważący 900 t i mierzący 60 m będzie zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego. Początkowe plany zakładały, że rakieta Ariane 6 rozpocznie swoją służbę jeszcze w 2020 r., natomiast projekt napotkał na swojej drodze szereg opóźnień, spowodowanych kwestiami technicznymi, COVID-19 i zmianami konstrukcyjnymi. Motywem do opracowania rakiety nowej generacji była rywalizacja z rynkami zachodnimi, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Źródło: ESA / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!