Reklama

Hiszpańska rakieta będzie startować z Omanu

PLD Space, Hiszpania, rakieta, Europa, Miura 5
Wizualizacja hiszpańskiej rakiety Miura 5 od PLD Space.
Autor. PLD Space

Hiszpańska firma PLD Space zawarła umowę z Etlaq Spaceport w Omanie, która umożliwi starty rakiety nośnej Miura 5 z Półwyspu Arabskiego. Pierwszy start z tego obiektu powinien odbyć się w 2027 r.

Etlaq Spaceport w Omanie dołączyło tym samym do europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej, stając się kolejną infrastrukturą, dzięki której hiszpańskie PLD Space będzie mogło przeprowadzać starty swojej rakiety Miura 5. Firma planuje zakontraktowanie kolejnego obiektu w przyszłym roku, natomiast nie ujawniła szczegółów.

Reklama

Kosmodrom w Omanie punktem strategicznym PLD Space

PLD Space zaznacza, że Etlaq Spaceport jest idealny miejscem do rozwoju usług komercyjnego wynoszenia ładunków w kosmos. Celem firmy jest przeprowadzenie 30 startów rakiety Miura 5 do 2030 r., co wymaga dywersyfikacji i dostępu do infrastruktury startowej.

Hiszpanie poszukują również klientów w regionie Biskiego Wschodu, dla których start z Półwyspu Arabskiego będzie atrakcyjniejszą i wygodniejszą opcją niż transport ładunku do Gujany Francuskiej. Pierwszy start rakiety Miura 5 z Etlaq Spaceport powinien odbyć się w 2027 r.

„Partnerstwo z Etlaq zwiększa naszą elastyczność i uzupełnia nasze istniejące usługi, wzmacniając naszą zdolność do realizacji obietnicy „Any Orbit, Any Time, Any Satellite”. - skomentował współzałożyciel PLD Space Raul Verdu.

Reklama

Położony w Duqm (południowo-wschodnie wybrzeże Omanu) Etlaq Spaceport posiada trzy platformy startowe: LC1, LC2 oraz LC3, które są przeznaczone kolejno dla rakiety klasy ciężkiej, średniej oraz lekkiej, tj. Electron od Rocket Lab lub Prime od Orbex. Infrastruktura umożliwi również przeprowadzenie misji z udziałem statku kosmicznego LINCE, który został zapowiedziany przez PLD Space w październiku 2024 r.

Rakieta Miura 5 i ambitne plany Hiszpanów

Dwustopniowa rakieta ma mieć 37 m wysokości, 2 m średnicy ze zdolnością wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ponad 1 tonę ładunku. Pierwszy segment będzie napędzany 5 silnikami TEPREL-C z cyklem z generatorem gazu, zasilanymi mieszanką RP-1 i ciekłego tlenu. W drugim stopniu rakiety znajdzie się pojedyncza jednostka przystosowana do działania w próżni kosmicznej.

Hiszpanie planują rozwinięcie swoich usług wynoszenia ładunków w kosmos przy pomocy wersji Miura NEXT - wysokość 60 m i średnica 3,5 m - wykorzystującej zmodyfikowane silniki. Podczas konferencji w październiku 2024 r. zapowiedziano, że debiut rakiety odbędzie się w 2030 r.

Rozwinięciem będzie wersja Heavy, różniąca się dwoma dodatkowymi boosterami, identycznymi jak stopień centralny (ang. core stage). Tym samym w pierwszym stopniu (z możliwością ponownego wykorzystania ponad 20 razy) zwiększy się łączna liczba silników - docelowo 15. Miura NEXT Heavy zadebiutuje rok lub dwa po udanym locie Miura NEXT.

Reklama

Komentarze

    Reklama