Reklama

Systemy Nośne

Korea Płd: start rakiety Nuri przełożony z powodu usterki

Pierwszy start rakiety Nuri - 21 października 2021 r. Fot. KARI [kari.re.kr]
Pierwszy start rakiety Nuri - 21 października 2021 r. Fot. KARI [kari.re.kr]

Start południowokoreańskiego systemu nośnego Nuri przełożono w środę na nieokreślony termin z powodu prawdopodobnej usterki. To kolejne niepowodzenie programu kosmicznego Korei Płd, gdyż w październiku ubiegłego roku nie udała się próba umieszczenia na orbicie demonstracyjnego satelity.

Reklama

Koreański Instytut Badań Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (KARI) przetransportuje rakietę nośną Nuri (KSLV-II) z powrotem do zakładu, w którym została zmontowana, ponieważ czujnik w zbiorniku z utleniaczem wykazał pewne nieprawidłowości – przekazała agencja Yonhap. Rakieta miała umieścić na orbicie kilka satelitów, lecz po wykryciu wspomnianych problemów start odłożono do czasu znalezienia i naprawienia usterki.

Reklama

Nuri to pierwsza rakieta opracowana i zbudowana w Korei Płd. Jej pierwsza misja w październiku 2021 r. zakończyła się tylko częściowym powodzeniem. Pojazd odbył wszystkie fazy lotu zgodnie z planem, ale nie udało mu się umieścić na orbicie testowego satelity – informowały wtedy władze. Prace nad 200-tonową rakietą Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 r. wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld USD). Do 2027 r. zaplanowano jeszcze cztery starty Nuri – podał Yonhap.

Czytaj też

Celem październikowej misji rakiety KSLV II było umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej makiety gabarytowo-masowej (odpowiadającego użytkowemu satelicie o masie 1,4 tony). Operacja przebiegała początkowo bez zarzutu - od momentu opuszczenia wyrzutni, aż po rozpoczęcie pracy najwyższego segmentu rakietowego. Oznaki problemów pojawiły się dopiero na wysokości 700 km. Warto tutaj dodać, że pomimo nieudanej misji, władze Korei Południowej podkreśliły skuteczność pracy dwóch pierwszych stopni rakiety oraz mechanizmu ich rozłączenia.

Reklama

Nuri jest pierwszą rakietą w pełni opracowaną i zbudowaną w Republice Korei (w przeciwieństwie do poprzedniej konstrukcji - Naro, której pierwszy stopień oparto o rosyjskie komponenty).

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze