Reklama

Systemy Nośne

Krok w stronę Księżyca. NASA rozpoczęła składanie rakiety SLS

NASA, USA, Stany Zjednoczone, SLS, rakiety, Artemis, Księżyc
Inżynierowie rozpoczęli składanie rakiety SLS od złożenia boosterów.
Autor. NASA/Glenn Benson

NASA rozpoczęła składanie rakiety SLS (Space Launch System), która weźmie udział w misji Artemis II - pierwszym, załogowym lotem w stronę Księżyca od ponad 50 lat. Lot, chociaż bez lądowania, utoruje drogę do ustanowienia na Srebrnym Globie stałej placówki badawczej.

Prace rozpoczęły się od pierwszych segmentów lewego boostera dla rakiety SLS, która według planów NASA, już we wrześniu 2025 r. wyniesie kapsułę Orion z 4-osobową załogą na podróż wokół Księżyca. 20 listopada br. inżynierowie amerykańskiej agencji przy pomocy suwnicy w budynku montażowym (VAB) podnieśli segment boostera i ustawili na mobilnej wyrzutni.

Dwa dni później podobny proces zastosowano do dolnej część prawego boostera na paliwo stałe, wyprodukowanego przez amerykański koncern Northrop Grumman. Każdy z boosterów składa się łącznie z 5 segmentów, a wszystkie 10 zostało dostarczone do Kennedy Space Center na Florydzie we wrześniu 2023 r. Składanie całej rakiety powinno potrwać około 4 miesiące.

Reklama

Tajemniczy problem ze statkiem kosmicznym Orion rozwiązany?

Start misji Artemis II planowany jest obecnie na wrzesień 2025 r., natomiast przy obecnym stanie prac termin może ulec zmianie. Jednym z problemów pozostaje kwestia osłony termicznej w statku kosmicznym Orion. Element ten odpowiada za bezpieczne wejście kapsuły w atmosferę i powrót na Ziemię. Podczas misji Artemis I w 2022 r. odkryto znaczne uszkodzenia osłony.

Kilka tygodni temu NASA podała, że poznała przyczynę, natomiast wszelkie informacje wraz z decyzją administratora NASA zostaną opublikowane przed końcem 2024 r. Portal Arstechnica.com przywołał jednak wypowiedź pracownika amerykańskiej agencji z sierpnia br., zgodnie z którą składanie rakiety SLS nie rozpocznie się bez rozwiązania problemu z Orionem.

Problem z osłoną termiczną był jedną z przyczyn przesunięcia daty startu Artemis II z końcówki 2024 r. na wrzesień 2025 r. Zielone światło dla prac montażowych to dobry znak, natomiast wciąż nie wyklucza to kolejnych opóźnień.

Reklama

Kwestia statku kosmicznego Orion oraz jego osłony termicznej została wyjaśniona przez mgr inż. Agatę Białek z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w wypowiedzi dla naszego portalu.

„Osłona termiczna statku Orion składa się z dwóch części: struktury nośnej oraz systemu ablacyjnego. Strukturę nośną tworzy tytanowy szkielet, na który naciągnięty jest płaszcz (skóra) węglowy. Jest to część osłony, bezpośrednio mocowana do modułu załogowego. System ablacyjny jest wykonany z materiału Avcoat - ten sam typ, który został użyty w misjach Apollo.” - skomentowała ekspertka.

Reklama

Misja Artemis II

Przypomnijmy, że Artemis II będzie 10-dniową, załogową misją, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią sprawdzając przy tym działanie kapsuły Orion oraz torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. NASA opisuje, że lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu odbędzie się w okolicach południowego bieguna, torując drogę do długotrwałej obecności człowieka na Księżycu.

Reklama
Reklama

Komentarze