Reklama

Systemy Nośne

Misja Transporter-3 już na orbicie. W składzie - satelity z Polski i Ukrainy

Autor. SpaceX/US Space Force

W czwartek 13 stycznia o godzinie 16:25 czasu polskiego (CET) - zgodnie z planem - przeprowadzono odpalenie rakiety nośnej Falcon 9 z wieloskładnikowym ładunkiem satelitarnym różnych dostawców. Misja przebiegająca pod nazwą Transporter-3 umożliwiła rozmieszczenie na orbicie kilku obiektów polskiej konstrukcji, jak również jubileuszowego większego satelity z Ukrainy (Sicz-2-30, o nazwie upamiętniającej ubiegłoroczne trzydziestolecie niepodległości tego państwa). Oprócz tego w przestrzeni pozaziemskiej znalazł się również kolejny zestaw satelitów radarowych firmy ICEYE.

Lot Falcona 9 przeprowadzony z amerykańskiego ośrodka Cape Canaveral na Florydzie dotyczył łączonego ładunku, obejmującego zgodnie z rejestrem przedstartowym 105 lekkich satelitów (klasy mikro- i nano-, głównie w formacie Cubesat) różnych klientów. Wśród nich znalazły się obiekty polskiej konstrukcji i należące do rodzimego operatora. Mowa o czterech satelitach dostarczonych lub stworzonych z udziałem firmy SatRev (wcześniej SatRevolution): STORK-1 oraz -2, jak również LabSat oraz SW1FT.

Dwa wskazane w pierwszej kolejności satelity STORK to nowe składniki konstelacji obserwacji Ziemi, której rozmieszczanie zapoczątkowano pod koniec czerwca ubiegłego roku - wraz ze startem pary STORK-4 i -5 "Marta". Konstelacja ma być wykorzystywana na użytek komercyjny, dostarczając klientom firmy SatRev multispektralne zobrazowania Ziemi, w rozdzielczości przestrzennej do 5 metrów. Dotąd nie jest pewne, czy pierwszy zestaw satelitów uzyskał sprawność niezbędną do użytkowych zastosowań.

Czytaj też

Trzeci z wystrzelonych przez polską firmę satelitów to LabSat - obiekt w formacie Cubesat-3U mający pozwolić na badania naukowe nad wpływem mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na próbki biologiczne. Z kolei ostatni element zestawu stanowił nanosatelita SW1FT - przedstawiany wcześniej przez SatRev jako autorska platforma NanoBus 3U. Testowany obecnie satelita to rozwiązanie zakładające podtrzymywanie działania systemów dostarczonych przez zewnętrznych użytkowników, udostępniające dwa z trzech dostępnych slotów montażowych na platformie satelitarnej.

YouTube cover video

Wszystkie z obiektów dostarczonych dla SatRev przewiozła platforma transferowa ION SCV-004, zapewniona dla wybranych klientów lotu kosmicznego Transporter-3 przez firmę D-Orbit (pośredniczącą w kontraktowaniu misji przez pojedynczych zleceniodawców). Takich pośredników obsługujących bieżącą misję było więcej – osobne pakiety rozmieszczające satelity pochodziły m.in. od firm Exolaunch (z której usług skorzystała z kolei spółka ICEYE przy dostawie swoich nowych satelitów) i ISILaunch. W sumie firma Exolaunch zakontraktowała wystrzelenie 29 systemów podczas aktualnego startu. Segmentację części ładunku na orbicie prowadziło także bezpośrednio SpaceX.

Czytaj też

Wspomniana firma ICEYE, której współzałożycielem i dyrektorem zarządzającym jest Polak - Rafał Modrzewski, rozmieściła w tym locie na orbicie satelity X14 i X16. To kolejne już instrumenty wywodzącej się z Finlandii spółki, które poleciały w ramach misji Transporter. Warto przypomnieć, że chodzi o miniaturowe systemy radarowej obserwacji Ziemi (zapewniające podgląd w każdych warunkach pogodowych oraz o każdej porze dnia), działające w oparciu o technologię syntetycznej apertury radarowej (SAR).

Autor. ICEYE [iceye.com]

Dodatkowym ważnym akcentem bieżącej misji kosmicznej było jubileuszowe wystrzelenie ukraińskiego systemu obserwacji Ziemi - Sicz-2-30, z nazwą odwołującą się bezpośrednio do świętowanej w 2021 roku trzydziestej rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Sicz-2-30 jest satelitą obserwacji Ziemi w dużej mierze przypominającym wiekową już konstrukcję Sicz-2 wprowadzoną na orbitę w sierpniu 2011 roku. Zakładane na 2012 rok wystrzelenie drugiego takiego satelity (Sicz-2-1) nie doszło do skutku, w praktyce aż do tej chwili (Sicz-2-30 bazuje na platformie i ładunku zaczerpniętym z nieukończonego wówczas satelity).

Autor. NKAU/Jużnoje

Sicz 2-1, dalej już jako Sicz-2-30, został stworzony na zlecenie Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (NKAU) przez biuro projektowe Jużnoje. Satelita, dysponujący masą blisko 170 kg, przystosowany jest do wykonywania zobrazowań powierzchni Ziemi w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Zdolności w zakresie rozdzielczości przestrzennej to 7,8 m.

Czytaj też

Obok już wymienionych satelitów, w skład ładunku weszły także m.in.: zestaw 44 nanosatelitów obserwacji Ziemi - SuperDove firmy Planet, zasilających rozwijaną już konstelację; satelita Umbra-02 - czyli drugi z dotąd wysłanych systemów z radarem SAR firmy Umbra Lab (mającej oferować rozdzielczość rzędu nawet 25 cm); satelity SAR Capella 7 i 8, będące częścią konstelacji amerykańskiej firmy Capella Space.

Transporter-3 to trzecia z dotychczasowych misji zrealizownych w komercyjnym programie dostaw niskogabarytowych ładunków satelitarnych (SmallSat Rideshare), jaki ma w swojej ofercie sprzedażowej firma SpaceX. Podczas najnowszego lotu wykorzystano wielokrotnie już odnawiany segment główny rakiety Falcon 9, który pomógł wcześniej w przeprowadzeniu aż dziewięciu misji (w okresie od maja 2020 do listopada 2021 roku). Także i tym razem pierwszy stopień udało się odzyskać - lądowanie nastąpiło tym razem na utwardzonej platformie Landing Zone 1 na przylądku Canaveral (po raz pierwszy na stałym gruncie od momentu lądowania w czerwcu 2021 roku).

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze