Reklama

Systemy Nośne

Platforma ArianeWorks przyspieszy rozwój przyszłych rakiet nośnych dla Europy

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

W czwartek 21 lutego w Paryżu, w obecności Frédérique’a Vidala, francuskiego ministra szkolnictwa wyższego, badań i innowacji, prezes francuskiej agencji kosmicznej CNES Jean-Yves Le Gall i prezes ArianeGroup, André-Hubert Roussel podpisali list intencyjny (Memorandum of Understanding - MoU) na rzecz budowy platformy akceleracyjnej poświęconej przygotowaniu przyszłych rakiet nośnych. Nazwana ArianeWorks, nowa platforma zwiększy innowacyjność dla przyszłego rozwoju rakiet, integrując zespoły i łącząc je z europejskim ekosystemem kosmicznym.

Obydwaj długoletni udziałowcy w przedsięwzięciach Ariane - CNES i ArianeGroup - opracowują obecnie rakietę Ariane 6 dla ESA. Od 2015 roku pracują razem nad stworzeniem silnika rakietowego Prometheus. Prometheus jest obecnie w fazie rozwoju, a pierwszy prototyp zostanie przetestowany w ciągu dwóch lat. CNES i ArianeGroup wspólnie pracują nad rozwojem Callisto - demonstratora pierwszego stopnia rakietowego wielokrotnego użytku, przy którym współpracują również z agencjami: niemiecką DLR i japońską JAXA.

W celu przyspieszenia przygotowania rakiety, CNES i ArianeGroup zdecydowały się na skokową zmianę, tworząc nowy rodzaj partnerstwa, w którym zespoły współpracują ze sobą w bardzo elastycznym środowisku, otwartym na nowych graczy i na arenie międzynarodowej, z kluczowym celem przyspieszenia mapy drogowej projektu Ariane Next, a szczególności jej pierwszej fazy, dotyczącej powstania demonstratora Themis. ArianeWorks powstaje w związku z Radą Ministerialną ESA zaplanowaną na 2019 r. Wyniki programu zostaną udostępnione ESA.

W epoce New Space i w kontekście ostrej konkurencji ArianeWorks przyspieszy innowacje na poziomie lokalnym, na korzyść firm średniej wielkości i start-upów, a przywiązanie do redukcji kosztów to główny priorytet. Celem jest ścisła współpraca w tej pierwszej fazie do kwietnia 2020 r. poprzez inspirowanie i angażowanie nowych graczy, w tym pionierskich start-upów, laboratoriów, MŚP i producentów. ArianeWorks posłuży do przetarcia szlaków w kwestii zdolności do dokładnej oceny kontekstu technologicznego po to, by dokonać właściwych wyborów w najkrótszym horyzoncie czasowym. Wymaga to podejścia zdecydowanie ukierunkowanego na otwarte innowacje, aby zachęcić do wymiany wiedzy i zaszczepić przełomowy nowy ekosystem.

Jeanne Yves Le Gall, szef CNES, powiedział: "Ariane jest jednym z największych sukcesów technologicznych, przemysłowych i komercyjnych w Europie i musimy utrzymać ten sukces w obliczu silnej międzynarodowej konkurencji. Rola ArianeWorks polega na przygotowaniu na szczeblu francuskim propozycji przyszłych rakiet nośnych, które zostaną zaprezentowane na kolejnej Radzie Ministerialnej w Europie. Obejmują one w szczególności plan działania dla Ariane Next i dla pierwszej fazy [tego projektu], demonstratora Themis. "

ArianeWorks ma na celu przyspieszenie procesu innowacji, aby przygotować się na dalszy rozwój Ariane, angażując nowych graczy i przyciągając nowe rodzaje finansowania. Daje nam także możliwość wspierania rozwoju zaawansowanych technologii poprzez dostęp do dedykowanych funduszy, przy jednoczesnym akceptowaniu ryzyka związanego z inwestycjami i rozwojem technologicznym.

André-Hubert Roussel, ArianeGroup CEO

Podsumowując, panowie Le Gall i Roussel zgodzili się, że: "ArianeWorks dotyczy przyspieszenia, inspiracji i przewodnictwa, w dążeniu do promowania przełomowych innowacji poprzez pojawianie się nowych graczy i nacisk na eksperymentowanie i elastyczność".

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!