Reklama

Systemy Nośne

Pomyślne próby polskiej rakiety Mortadela i spadochronu kierowanego [WIDEO]

Źródło zdjęcia: rakiety.org.pl
Źródło zdjęcia: rakiety.org.pl

Na początku marca 2019 r. zostały przeprowadzone loty rakiety Mortadela konstrukcji jednego z członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR) – Błażeja Zielińskiego.

Model powstał w celu przetestowania układu odzysku z kierowanym spadochronem. Zadaniem systemu jest powrót rakiety jak najbliżej miejsca startu. W przyszłości ten sposób lądowania ułatwi poszukiwania rakiet oraz pozwoli na kontrolowane wybranie miejsca lądowania bezpiecznego zarówno dla konstrukcji jak i otoczenia. Dodatkowo zwiększy zakres dopuszczalnych dla startu warunków pogodowych.

Rakieta jest przystosowana do napędu silnikami Comet, łoże silnikowe umożliwia start na jednym lub dwóch silnikach. Ten rodzaj silników dostępnych w zapasach PTR doskonale nadaje się do łączenia w wiązki dzięki bardzo łatwemu i błyskawicznemu zapłonowi.

Dane techniczne rakiety Mortadela:

  • Średnica 126mm;
  • Długość 1200mm;
  • Masa startowa z jednym silnikiem 2,37kg, z dwoma silnikami 2,70kg;
  • Pułap odpowiednio 220m i 510m;
  • Start z 4m wyrzutni szynowej PTR.

Źródło: PTR, wideo opublikowane dzięki uprzejmości Pana Błażeja Zielińskiego

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!