Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Ariane 6 zadebiutuje z satelitami OneWeb

Ilustracja: ArianeGroup
Ilustracja: ArianeGroup

W opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie prasowym, przedsiębiorstwo Arianespace poinformowało, że począwszy od drugiej połowy 2020 roku rakieta Ariane 6 będzie pozostawać w gotowości do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną satelitów konstelacji OneWeb.

W podpisanej między Arianespace a OneWeb umowie ramowej zostało określone, że do realizacji usług wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną wykorzystywane będą począwszy od drugiej połowy 2020 r. rakiety Ariane 6 w wersji oznaczonej numerem 62. Ponadto umowa przewiduje dodatkowe opcje, zgodnie z którymi do wykonania przedmiotu umowy od 2023 r. mogłaby zostać wykorzystana nowsza wersja tej rakiety oznaczona numerem 64.

OneWeb tworzy konstelację satelitów mających krążyć po niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które będą oferować nowoczesne usługi komunikacyjne na wielu różnorodnych rynkach – w tym na rynkach usług aeronautycznych, morskich, lokalnych sieci Wi-Fi, usług w zakresie reagowania kryzysowego i innych. Misja OneWeb ma na celu także zapewnienie szkołom dostępu do świadczonych za jej pomocą usług oraz zniwelowanie istniejących nierówności w dostępnie do usług cyfrowych.

OneWeb zlecił już Arianespace 21 realizacji misji z wykorzystaniem rakiet Sojuz, aby zapewnić terminowe utworzenie swojej konstelacji. Pierwszy udany start miał miejsce 27 lutego 2019 r. z kosmodromu znajdującego się w Gujanie Francuskiej.

Cieszę się, że możemy ogłosić, że będziemy kontynuować współpracę z Arianespace w celu wyniesienia w kosmos dodatkowych satelitów naszej konstelacji z wykorzystaniem rakiet Ariane 6. Nasz pierwszy start był symbolicznym początkiem naszej misji mającej zapewnić łączność dla wszystkich i wszędzie, oraz jesteśmy wdzięczni Arianespace za ich profesjonalizm i istotną rolę w naszym sukcesie. Dzięki pierwszym sześciu satelitom na orbicie i podpisaniu pierwszych umów z klientami, OneWeb wszedł w fazę komercjalizacji swoich usług i jest o krok bliżej osiągnięcia marzeń o globalnej łączności.

Adrian Steckel, dyrektor generalny OneWeb

Natomiast Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace, powiedział: „Arianespace jest niezwykle dumne z tego, że bierze czynny udział w procesie uruchamiania konstelacji OneWeb. Wybór OneWeb na pierwszego klienta rakiety Ariane 6 mówi wiele o naszym DNA: zawsze byliśmy na czele, jeżeli chodzi o łącznie innowacji i niezawodności.”

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!