Systemy Nośne
Rakieta New Glenn z zielonym światłem. Zaczynamy odliczanie
„Następny przystanek start” - napisał na platformie X miliarder Jeff Bezos po udanym teście statycznym rakiety New Glenn. Amerykańska firma Blue Origin przeprowadziła ostatnie testy przed debiutem systemu nośnego kilka godzin po wydaniu przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) zgody na start.
Test statyczny w pełni zintegrowanego systemu nośnego New Glenn odbył się w nocy z 27 na 28 grudnia 2024 r. czasu polskiego w bazie Sił Kosmicznych USA na Przylądku Canaveral na Florydzie. Podczas próby inżynierowie uruchomili 7 silników BE-4 w dolnym stopniu rakiety, które pracowały przez 24 sekundy, w tym przy 100% ciągu przez 13 sekund.
Grudniowa próba była jednocześnie zwieńczeniem kilkutygodniowej kampanii, obejmującej m. in. sprawdzenie systemów naziemnych lub tankowanie zbiorników znajdujących się w dolnym (GS1) i górnym segmencie (GS2) New Glenna. Na szczycie rakiety inżynierowie umieścili również symulator ładunku o masie około 20,5 t, który został zamknięty w testowej owiewce. ”Kampania spełniła wszystkie cele i oznacza ostatni ważny test przed startem.” - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Next stop launch pic.twitter.com/GQFz4XxEt5
— Jeff Bezos (@JeffBezos) December 28, 2024
Blue Origin z oficjalną zgodą na start
Test statyczny w pełni zintegrowanego New Glenn miał miejsce kilka godzin po wydaniu przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) oficjalnej zgody na start. W komunikacie brakuje jednak szczegółowych informacji na temat nadchodzącego debiutu, tj. planowanej trajektorii lub daty startu. Rakieta otrzymała zgodę na lot orbitalny przeprowadzony z bazy Sił Kosmicznych USA na Przylądku Canaveral na Florydzie oraz na lądowanie pierwszego stopnia na oceanicznej barce.
Obserwatorzy i analitycy szacują jednak, że debiut New Glenna odbędzie się w poniedziałek, 6 stycznia 2025 r. w godzinach porannych. Zgoda na start i udana kampania testowa, zwieńczona testem statycznym były kluczowymi punktami na liście przed startem. Ostatnim elementem jest umieszczenie na szczycie rakiety oficjalnego ładunku w owiewce, czyli demonstratora technologii Blue Ring Pathfinder - wielofunkcyjnej platformy, która ma usprawnić szeroko pojętą logistykę kosmiczną.
New Glenn to dwustopniowa rakieta z możliwością wykorzystania pierwszego segmentu w kolejnych misjach. Rakieta mierzy ponad 98 metrów wysokości i będzie zabierać ze sobą 45 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz 13,5 t na geostacjonarną orbitę transferową. W dolnym segmencie znajduje się 7 silników BE-4 zasilanych mieszanką skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz ciekłego tlenu. Górny stopień natomiast napędza para jednostek BE-3U na ciekły wodór i ciekły tlen.
Misja będzie obserwowane przez amerykańskie wojsko
Duże nadzieje w projekt pokładają także Siły Kosmiczne USA (USSF), które chciałyby włączyć nowy system do wojskowego programu National Security Space Launch (NSSL). Jego celem jest zapewnienie stałego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla krytycznych misji bezpieczeństwa narodowego. To właśnie dlatego debiut będzie pierwszym lotem certyfikacyjnym do NSSL.
Wojsko zwróci również uwagę na demonstrator przyszłej platformy Blue Ring, której projekt jest częściowo finansowany Defense Innovation Unit (DIU), czyli jednostkę Pentagonu ds. innowacji w dziedzinie obronności.