Systemy Nośne
Rekordowy 2025? Indie chcą podwoić liczbę startów rakiet
Indie planują rekordowy rok pod względem planowanych startów rakiet nośnych. W nadchodzących miesiącach zostaną przeprowadzone przełomowe misje, w tym realizowane we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
W 2024 r. indyjskie rakiety poderwały się do lotu 5 razy. Z perspektywy Europejczyka za szczególnie ważny można uznać start misji PROBA-3, w realizacji której uczestniczyło aż 7 podmiotów z polskiego sektora kosmicznego.
Przełomowy rok dla Indii
W 2025 r. Indie planują podwoić liczbę startów rakiet nośnych, przeprowadzając aż 10 misji. Najwięcej z nich przypadnie systemowi GSLV, który już w połowie stycznia wyniesie satelitę nawigacyjnego NVS-02.
W marcu natomiast rakieta wystartuje z satelitą NISAR, który został opracowany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Jednostka zajmie się systematycznym obrazowaniem ekosystemu Ziemi (w cyklu 12-dniowym), wykorzystując do tego dwie różne częstotliwości radarowe (pasmo L i pasmo S).
Nie wcześniej niż w marcu 2025 r. wystartuje natomiast pierwsza misja testowa w ramach indyjskiego programu załogowych lotów kosmicznych Gaganyaan. Rakieta HLVM-3 wyniesie kapsułę, w której zamiast astronauty znajdzie się humanoid „Vyommitra”. Pomoże on w lepszym stopniu monitorować parametry podczas lotu oraz ocenić skutki oddziaływania promieniowania kosmicznego.
Warto wspomnieć o podmiotach prywatnych. Na 2025 r. zaplanowano lot rakiety Vikram-1 od prywatnej firmy Skyroot Aerospace. System wykorzystuje trzy stopnie na paliwo stałe oraz ostatni silnik Raman-I, który napędzany jest paliwem hipergolicznym (do zapłonu nie potrzeba iskry, wystarczy zmieszać substancje) - mieszanką MMH/N2O4. Vikram-1 ma wynosić 480 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).
Wyzwania i wielkie ambicje
Szef ISRO dodał, że zwiększenie liczby startów rakiet nośnych stanowi wyzwanie logistyczne. Indyjskie rakiety, tj. GLSV lub PSLV nie nadają się do ponownego użytku, przez co niezbędne będzie zwiększenie produkcji oraz testy kluczowych komponentów, tj. silniki. „Musimy dalej zwiększać tempo, głównie ze względu na możliwości przemysłowe w Indiach” - dodał.
Rozwój krajowego sektora kosmicznego jest jednak niezbędnych, zwłaszcza przy tak ambitnych planach na kolejne lata. W 2027 r. Indie planują zrealizować czwartą misję na Księżyc z serii Chandrayaan. Tym razem naukowcy spróbują pobrać próbki badawcze oraz przetransportować je na Ziemię.
Oprócz rozwoju nauki Chandrayaan przygotowuje Indie do pierwszego w historii tego państwa załogowego lądowania na Księżycu. W tym przypadku ISRO celuje w 2040 r.
Program Gaganyaan natomiast ma być początkiem do trwałej obecności indyjskich astronautów w kosmosie. W przeciągu kilku lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Pierwszy moduł powinien zostać wyniesiony w 2028 r.