Reklama

Systemy Nośne

Rekordowy lot rakiety Grot studentów PW

Zespół pozuje przed misją rakiety Grot. Fot. Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook
Zespół pozuje przed misją rakiety Grot. Fot. Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej.

Rakieta studentów PW, Grot, osiągnęła pułap 18,5 kilometra. W ten sposób członkowie SKA zrealizowali 120% planu, który zakładał lot na 15 kilometrów. W jego przebiciu pomogła budowa rakiety, której główne elementy to duży silnik na stały materiał pędny oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu.

Podczas testów rakieta wznosiła się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). Grot zamiast spaść na spadochronie, odbył lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS podanym przez rakietę, studenci odzyskali jej elementy.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim swoje rakiety testowali również konstruktorzy z Polski i zagranicy w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Źródło: Politechnika Warszawska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!