Reklama

Systemy Nośne

Rusza seryjna produkcja rakiet Ariane 6

Ilustracja: Arianespace
Ilustracja: Arianespace

Rozpoczyna się produkcja seryjna przyszłej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Koncern ArianeGroup wytworzy kilkanaście pierwszych egzemplarzy nowego systemu nośnego. Wykonają one swoje misje w pierwszych latach nadchodzącej dekady.

Operator Arianespace złożył u ArianeGroup zamówienie na 14 rakiet Ariane 6. Na tej podstawie producent rozpoczyna konstruowanie pierwszej partii produkcyjnej wytwarzanych seryjnie pojazdów tego typu.

Budowa europejskich rakiet stanowi ważne zadanie dla podmiotów przemysłu kosmicznego na Starym Kontynencie. Ariane 6 będą powstawać przede wszystkim na terenie Francji i Niemiec, ale nie tylko tam. Ogółem w program budowy nowego sytemu nośnego zaangażowane są bowiem różne przedsiębiorstwa z aż 13 krajów Europy.

Owe 14 rakiet Ariane 6 z pierwszej partii produkcyjnej będzie wynosić ładunki w przestrzeń kosmiczną w latach 2021-2023.

Pierwsze seryjne egzemplarze Ariane 6 mają być gotowe na początku 2021. Budując te rakiety ArianeGroup będzie najbliższym czasie pracować także nad egzemplarzem Ariane 6 do testów naziemnych, oraz egzemplarzem próbnym który ma zrealizować pierwszy lot nowego systemu nośnego Europy w roku 2020. To pierwsze wystrzelenie stanie się udziałem rakiety Ariane 6 w wersji 62, czyli z dwoma bocznymi boosterami P120 na stały materiał pędny.

Nasi klienci z niecierpliwością czekają na [rakiety] Ariane 6 i zostaną one dostarczone na czas. Jestem szczególnie wdzięczny zespołom ArianeGroup i Arianespace oraz naszym partnerom przemysłowym w całej Europie, którzy – każdy w swoim obszarze odpowiedzialności – pracują wspólnie, aby umożliwić rozwój, produkcję i marketing systemu nośnego. Serdecznie dziękuję również Europejskiej Agencji Kosmicznej, jej państwom członkowskim i krajowym agencjom kosmicznym za ich nieustające wsparcie w tej wielkiej przygodzie, która dopiero się rozpoczyna.

André-Hubert Roussel, CEO ArianeGroup

„Wraz z rozpoczęciem [wytwarzania] pierwszych 14 rakiet Ariane 6 w produkcji seryjnej, Arianespace z dumą dalej oferuje swoim klientom najlepsze usługi wynoszenia. Dzięki wersjom [rakiety] 62 i 64 oraz silnikowi Vinci, który można odpalać wielokrotnie, Ariane 6 będzie w stanie wykonać coraz bardziej zróżnicowany wachlarz misji, aby zaspokoić potrzeby klientów instytucjonalnych i odpowiedzieć na nowe trendy na rynku komercyjnym”  – powiedziała Luce Fabreguettes, dyrektor wykonawczy ds. misji, operacji i pozyskiwania zamówień w Arianespace.

Źródło: ArianeGroup

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!