Tylko jeden start z kosmodromu Wostocznyj w 2019 roku

28 grudnia 2018, 15:12
Vost
Fot. Roskosmos

Jak donoszą rosyjskie media, centrum kosmiczne Wostocznyj nie będzie w nadchodzącym roku nadmiernie eksploatowane. Prawdopodobnie odbędzie się tam tylko jeden start rakiety nośnej. Obiekt wciąż jest w budowie.

Kosmodrom Wostocznyj znajduje się we wschodniej części terytorium Federacji Rosyjskiej, w obwodzie amurskim. Wciąż nie jest ukończony, a jego budowa trwa od 2011 roku. Proces spowolniły m.in. rozliczne nadużycia o charakterze korupcyjnym. W przyszłości z tego centrum kosmicznego mają startować rakiety Angara.

Tymczasem, jak poinformował portal Sputniknews, w całym 2019 r. z obiektu Wostocznyj poleci najpewniej tylko jedna rakieta. Źródła zbliżone do rosyjskiego przemysłu kosmicznego, na które powołuje się Sputnik, podają, że do wystrzelenia rakiety z kosmodromu dojdzie wiosną lub latem nadchodzącego roku. Prawdopodobnie poleci wówczas rakieta nośna Sojuz 2.1b.

Dotąd rakiety startowały z centrum kosmicznego Wostocznyj cztery razy. Ostatni start miał miejsce 27 grudnia 2018 r.

Wostocznyj był od samego początku budowany jako obiekt cywilny. To odróżnia ów kosmodrom od obiektów takich jak Bajkonur czy Plesieck, które to kosmodromy konstruowano pierwotnie jako obiekty wojskowe. Warto dodać, że za dzierżawę centrum Bajkonur Rosja co rok płaci Kazachstanowi 115 mln USD.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Wania
niedziela, 6 stycznia 2019, 15:33

Przeciez zdaniem yaro buduje się i wszyscy mogą zobaczyć angare i baraki. Oppps. To nie Angara tylko leciwy Sojuz... Ale za to jest od dwóch dni szczegółowy plan budowy superrakiety. Najważniejsze, że jest szczegółowy, bo w innym wypadku byłoby kiepsko z planami podboju kosmosu prze Rosję. Chiny już wyprzedziły Rosję w ilości startów rakiet, a za chwilę uczynią to Indie...

Tweets Space24