Reklama

Technologie wojskowe

Armia USA zamawia nowe lokalizatory ratunkowe

Fot. Departament Obrony USA / defense.gov
Fot. Departament Obrony USA / defense.gov

Już niebawem na wyposażeniu personelu wojsk lądowych USA znajdą się nowe osobiste sygnalizatory lokalizacyjne, informujące o położeniu żołnierza w sytuacji zagrożenia oraz wspomagające działania ratownicze. Dostawcą sprzętu będzie spółka elektroniczna McMurdo, która otrzymała na ten cel od Departamentu Obrony USA kontrakt o wartości niemal 34 mln USD. Dostarczane rozwiązanie będzie działało w oparciu o najnowszej generacji usługi systemu komunikacji satelitarnej i nawigacji GPS.

Zamówienie US Army uzyskane przez McMurdo Inc., spółkę zależną amerykańskiego koncernu Orolia, dotyczy nieokreślonej liczby elektronicznych urządzeń lokalizacyjnych PRD (Personal Recovery Devices). Aparatura tego typu stanowi główny element podręcznych pakietów powiadamiania i wsparcia ratunkowego (Personnel Recovery Support System, PRSS) na osobistym wyposażeniu personelu operacyjnego wojsk lądowych USA. Działają one w oparciu o sygnalizatory i urządzenia nadawczo-odbiorcze korzystające z otwartej i szyfrowanej transmisji z satelitarnej aparatury nawigacyjnej GNSS/GPS.

Kontrakt przyznany spółce McMurdo opiewa na kwotę 33,999 mln USD. Pomimo niesprecyzowania skali samego zamówienia, docelowym szacowanym terminem jego realizacji jest 6 marca 2022 roku. Bezpośrednim zleceniodawcą jest jednostka kontraktująca Armii Stanów Zjednoczonych zlokalizowana na terenie ośrodka testowego i poligonu Aberdeen Proving Ground w stanie Maryland. Zajmie się ona odbiorem zamówionych dostaw w imieniu biura zaopatrzeniowego Redstone Arsenal z Huntsville w stanie Alabama.

PRD jest dwukanałowym sygnalizatorem lokalizacyjnym MIL-SPEC. Umożliwia przekazywanie zarówno otwartych, jak i zaszyfrowanych powiadomień oraz sygnałów kierunkowych i wezwań o pomoc w sytuacji wystąpienia niebezpieczeństwa zagrażającego personelowi operacyjnemu US Army. System zapewni szerokie rozeznanie w położeniu i okolicznościach, w jakich mógłby znaleźć się konkretny żołnierz, niezależnie od scenariusza niekorzystnych wydarzeń (odizolowanie, zaginięcie lub schwytanie przez nieprzyjaciela).

Urządzenie pozycjonujące umożliwia sprawne i punktowe prowadzenie misji ratunkowych, także w trudnych warunkach terenowych, na nieprzyjaznym terytorium oraz przy ograniczonym rozpoznaniu sytuacyjnym. System zaprojektowano w oparciu o wojskowe wytyczne i specyfikacje, zgodnie z restrykcyjnymi wymogami precyzji śledzenia, zużycia energii i ograniczenia gabarytów podręcznego lokalizatora (SWaP).

Firma McMurdo posiada bogate doświadczenie w produkcji mobilnych lokalizatorów i urządzeń sygnałowo-transmisyjnych na użytek ratownictwa w siłach zbrojnych. Łączy się ono z liczącą ponad 70 lat historią doskonalenia lokalizatorów ratunkowych SARBE (Search & Rescue Personal Locator Beacons). Urządzenia tego typu znalazły się z czasem na użytku wszystkich komponentów sił zbrojnych USA. W 2016 roku najnowsze podręczne sygnalizatory ratunkowe pozyskała amerykańska Straż Wybrzeża, w ilości 16.000 sztuk urządzeń FastFind 220.

Reklama

Komentarze

    Reklama