Reklama

Technologie wojskowe

Marynarze kupują więcej pocisków balistycznych

Ilustracja: Lockheed Martin
Ilustracja: Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał kolejne zamówienia od koordynatorów US Navy Strategic Systems Programs (SSP). Chodzi o dostarczenie kolejnych partii pocisków balistycznych Trident II D5 oraz opiekę nad już dostarczonymi Marynarce Wojennej USA tego typu systemami. Zadania mają być zrealizowane do 2023 r.

Nowe kontrakty podpisane przez Lockheed Martin (LM) z US Navy stanowią w istocie kolejne uaktualnienia zawartych już wcześniej umów. Wartość zobowiązań względem LM, wynikająca z tych nowych ustaleń, opiewa łącznie na kwotę 90,4 mln USD.

Zamówione międzykontynentalne pociski balistyczne producent będzie konstruował wykorzystując zarówno swoje zakłady w Stanach Zjednoczonych jak i te zlokalizowane w innych częściach świata. Całość zadań związanych z dostarczeniem nowych rakiet i konserwacją tych zapewnionych amerykańskim siłom zbrojnym wcześniej ma w myśl nowego kontraktu zostać zrealizowana do dnia 30 września 2023 r.

Trident II D5 to pociski balistyczne odpalane przez Amerykanów z okrętów podwodnych klasy Ohio. Jest to morski segment triady atomowej USA. Waszyngton dysponuje obecnie 14 tego typu okrętami, a każdy z nich może zabrać na pokład do 24 pocisków Trident II D5.

Zasięg tej broni jest utajniony, ale szacuje się, że może przekraczać 11 tys. km. Pocisk może ponadto przenosić kilka głowic jądrowych, które oddzielnie wchodzą w ziemską atmosferę w drugiej fazie lotu, rażąc dzięki temu znacząco większy obszar.

Od 1989 r. pociski Trident II D5 przeszły pomyślnie 167 testów. Korzystają z nich również Brytyjczycy, którzy wyposażyli w tego rodzaju rakiety swoje okręty podwodne klasy Vanguard.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!