Reklama

Technologie wojskowe

Pasażer na gapę od DARPA. Tajny ładunek wojskowy wystrzelony Falconem 9

Umiejscowienie komponentu PODS na satelicie komunikacyjnym produkcji Space Systems Loral. Ilustracja: SSL
Umiejscowienie komponentu PODS na satelicie komunikacyjnym produkcji Space Systems Loral. Ilustracja: SSL

Dnia 6 marca o godzinie 6:33 CET rakieta SpaceX wyniosła w przestrzeń hiszpańskiego satelitę komunikacyjnego Hispasat 30W-6. Dopiero kilka dni później ujawniono, że we wnętrzu wystrzelonego urządzenia znalazł się niewielki satelita wojskowy PODSat. Chodzi właściwie o platformę testową, która sprawdziła technologie istotne z punktu widzenia Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA).

Satelita PODSat dostał się na orbitę we wnętrzu urządzenia Hispasat 30W-6. Ten wojskowy ładunek został pomyślnie uwolniony ze środka hiszpańskiej maszyny już po zakończeniu pracy przez górny człon rakiety nośnej, kiedy to główny ładunek Falcona 9 znalazł się na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO).

Stąd wiadomo, że wysłany przez DARPA PODSat znalazł się na orbicie o parametrach 185 x 22 250 km i inklinacji 27⁰. Fakt, że rzeczywiście poleciał on w przestrzeń kosmiczną potwierdziły zarówno Space Systems Loral, główny konstruktor Hispasata, jak i odpowiedzialna za wojskowego PODSata firma NovaWurks.

Ze względu na wojskowy charakter misji, do publicznej wiadomości nie zostały podane szczegóły odnośnie kształtu, rozmiaru, masy czy przeznaczenia urządzenia PODSat. Wiadomo jednak, że waga tego komponentu w chwili startu rakiety nośnej nie przekraczała 90 kg.

Wygląda na to, że wdrażając misję tego satelity DARPA chciała przetestować dwie technologie, których rozwój finansowo wspierała. Po pierwsze chodzi o implementowanie przez NovaWurks tzw. satletów. Satlety to nowa tania, modułowa architektura satelitarna, którą można skalować. Chodzi o niewielkie moduły, zdolne spełniać szereg funkcji istotnych z punktu widzenia satelitów. Satlety można łączyć w różnych kombinacjach, tworząc układy najlepiej dostosowane do wymogów konkretnego zadania.

W ramach programu Phoenix DARPA dofinansowała również rozwój opracowanego przez Space Systems Loral systemu PODS (Payload Orbital Delivery System). To właśnie ten mechanizm umożliwił umieszczenie satelity PODSat we wnętrzu Hispasata 30W-6 oraz uwolnienie go we właściwym momencie już na orbicie.

Poprzez demonstracyjną misję PODSat Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności testowała zatem możliwość taniej budowy satelitów dedykowanych konkretnym celom oraz sposób na niedrogie dostarczanie ich w przestrzeń kosmiczną, jako ładunki dodatkowe przy okazji wystrzeliwania dużych satelitów komercyjnych.

Jak potwierdził James Greer, dyrektor operacyjny w NovaWurks, misja PODSata przebiega zgodnie z planem.

Reklama
Reklama

Komentarze