Reklama

Technologie wojskowe

Pomyślny test zmodernizowanej rosyjskiej przeciwrakiety [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na poligonie doświadczalnym Sary-Szagan we Wschodnim Kazachstanie doszło do próbnego odpalenia zmodernizowanej rosyjskiej rakiety antybalistycznej PRS-1M (53T6M). W swoim publicznym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zakwalifikowało test jako udany. Sprawdzone w jego trakcie osiągi pocisku uznano za „znacznie wyższe” od tych charakteryzujących używane dotąd systemy przeciwrakietowe.

Oświadczenie Ministerstwa Obrony Rosji na temat domniemanego testu nowego pocisku przeciwrakietowego ujawniono 12 lutego br. wraz z nagraniem wideo ukazującym sam moment opalenia. Zgodnie z treścią wypowiedzi pułkownika Andrieja Prichodki, zastępcy dowódcy jednostki obrony przeciwrakietowej (specjalnego przeznaczenia) Sił Powietrzno-Kosmicznych, „zmodernizowany pocisk antybalistyczny z powodzeniem zrealizował wyznaczony cel". Prichodko zapewnił również, że parametry techniczne nowego sprzętu „znacznie przewyższają” te znane z dotychczas używanych odpowiedników. Nie ujawniono jednak żadnych konkretów dotyczących wskazanych osiągów bądź samego przebiegu testu.

Z doniesień medialnych wynika, że bieżąca próba dotyczyła pocisku PRS-1M (53T6M), kwalifikowanego do roli następcy przeciwrakiety krótkiego zasięgu 53T6 (w kodzie NATO: ABM-3 Gazelle). Docelowo ma zatem wejść na wyposażenie wielosegmentowej instalacji obrony antybalistycznej wokół Moskwy (A-135). W stosunku do swojego starszego odpowiednika wprowadzany system ma charakteryzować się mniejszą masą i poprawionym systemem naprowadzania na cel. Rakieta ma z założenia być gotowa do przechwytywania międzykontynentalnych pocisków balistycznych najnowszej generacji.

Przeciwrakieta PRS-1M jest zmodernizowaną wersją aktualnie używanego pocisku przechwytującego 53T6 (PRS-1). Prace nad nową odsłoną tego uzbrojenia prowadzi biuro konstrukcyjne OKB Nowator z Jekaterynburga, część składowa spółki WKO Ałamaz-Antej. Przedsiębiorstwo pracuje równolegle nad kolejną generacją systemu antybalistycznego (A-235 Nudol), który będzie miał zastąpić obecnie działający wokół Moskwy A-135. Program Nudol zakłada zbudowanie kompleksu przeciwrakietowego i przeciwsatelitarnego z dużym udziałem platform mobilnych.

Poprzednia próba z wykorzystaniem unowocześnionego pocisku przechwytującego miała miejsce w tym samym ośrodku testowym w Kazachstanie w listopadzie 2017 roku. Test zaliczono do udanych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!