Reklama

Technologie wojskowe

Rakieta Electron wyniosła trzy satelity wojskowe dla USA [WIDEO]

Fot. Rocket Lab
Fot. Rocket Lab

W niedzielę 5 maja amerykańskie przedsiębiorstwo Rocket Lab przeprowadziło szósty start swojej rakiety Electron. Wyniosła ona na orbitę trzy satelity dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Lot planowany był na sobotę, jednak został opóźniony o jeden dzień w celu przeprowadzenia dodatkowej kontroli ładunków.

Electron wystartował o 08:00 czasu polskiego z platformy startowej Rocket Lab znajdującej się na Wyspie Północnej Nowej Zelandii, na półwyspie Mahia Peninsula. Ładunki w postaci dwóch cubesatów i jednego większego satelity trafiły na ustaloną wcześniej orbitę po około 55 minutach lotu.

Firma realizowała misję w ramach projektu STP-27RD prowadzonego przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Trzy wysłane w niedzielę na orbitę satelity ważyły łącznie 180 kg. Był to najcięższy ładunek, jaki został dotychczas wyniesiony w kosmos przez rakietę Electron.

Największy z trzech satelitów, Harbinger, waży 150 kilogramów i został zbudowany przez York Space Systems na zlecenie dowództwa armii USA. Statek zademonstruje działanie aparatury radarowej oraz przetestuje  innowacyjny system komunikacyjny dla małych satelitów, umożliwiający przesyłanie dużych ilości danych w krótkim czasie. Jest to pierwszy satelita stworzony przez York Space Systems, który znalazł się na orbicie.

Kolejnym ładunkiem rakiety Electron był Falcon Orbital Debris Experiment (Falcon ODE), cubesat 1U (składający się z jednej jednostki), który w trakcie swojej misji wypuści do lotu swobodnego dwie metalowe kulki. Posłużą one do sprawdzenia dokładności naziemnego systemu namierzającego śmieci kosmiczne.  Niewielkie obiekty zostaną także wykorzystane do precyzyjnego skalibrowania naziemnych sensorów.

Ostatni satelita to SPARC-1 (Space Plug-and-Play Architecture Research Cubesat-1), który podobnie jak Falcon ODE został skonstruowany w standardzie cubesat, przy czym jego wielkość to 6U (sześć jednostek). Został stworzony w ramach współpracy Stanów Zjednoczonych i Szwecji, a jego misją jest przetestowanie modułów elektronicznych, do zastosowań w wojskowych nanosatelitach.

Niedzielny lot STP-27RD, był drugim w tym roku i szóstym w ogóle startem rakiety Electron. Prezes Rocket Lab, Peter Beck, powiedział w wywiadzie miesiąc temu, że firma planuje realizować pod koniec roku misje każdego miesiąca. Przedsiębiorstwo chce również zaprezentować możliwość lotów w dwutygodniowych odstępach czasu. Beck dodał także, że wszystkie miejsca na loty w 2019 roku są już wykupione.

Reklama
Reklama

Komentarze