Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: Wojskowy satelita komunikacyjny wystrzelony rakietą Proton

Schemat satelity serii Blagovest. Ilustracja: ISS Reshetnev
Schemat satelity serii Blagovest. Ilustracja: ISS Reshetnev

Rakieta nośna Proton-M wyniosła rosyjskiego militarnego satelitę telekomunikacyjnego. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Obok zadań wojskowych będzie służyć też celom cywilnym.

Mierzący 58 m pojazd Proton-M wzniósł się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego start nastąpił 21 grudnia 2018 r. o godzinie 1:20 czasu polskiego. Rakieta poleciała z opcjonalnym górnym stopniem Briz-M. To właśnie ten człon rakiety jest odpowiedzialny za dostarczenie w ciągu kilku godzin ładunku użytecznego na odpowiednią pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Proton przetransportował tym razem w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest-13L. Urządzenie powstało na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zadaniem satelity będzie zapewnianie łączności pomiędzy rosyjskimi bazami wojskowymi.

Blagovest-13L powstał nakładem sił przedsiębiorstwa Informacyjne Systemy Satelitarne im. M. F. Reszetniowa (ang. ISS Reshetnev). Zbudowano go w oparciu o platformę satelitarną Ekspress-2000. Anteny dla satelity dostarczyła firma Thales Alenia Space.

Satelita wyposażony jest w transpondery sygnału dla pasm Ka oraz Q. Planowany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Telekomunikacyjny Blagovest-13L jest w założeniu urządzeniem dual-use. Przede wszystkim ma służyć celom militarnym, jednak będzie zdolny wypełniać również zadania cywilne. Te drugie mają dotyczyć zaspokajania potrzeb związanych z telefonią, dostępem do internetu oraz transmisją sygnału dla nadawców medialnych.

Blagovest-13L to trzeci umieszczony w kosmosie satelita konstelacji Blagovest. Wcześniej poleciały Blagovest-11L (w sierpniu 2017 r.) i Blagovest-12L (w kwietniu 2018 r.).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!