Reklama

Technologie wojskowe

USA: Wystrzelenie satelity szpiegowskiego odwołane w ostatniej chwili

Fot. United Launch Alliance
Fot. United Launch Alliance

W sobotę 8 grudnia br. konsorcjum United Launch Alliance miało wynieść satelitę rozpoznawczego dla amerykańskiego National Reconnaissance Office. Misję miała wykonać rakieta Delta IV Heavy. Procedurę jej uruchamiania przerwano na kilka sekund przed startem.

Gotowy do wystrzelenia satelita obserwacyjny to NROL-71. To urządzenie o charakterze militarnym. Jego parametry pozostają tajne. Będzie pracować na rzecz amerykańskiej instytucji na rzecz rozpoznania – tj.  National Reconnaissance Office (NRO). Zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów jest to najpewniej satelita optyczny o wysokiej rozdzielczości zobrazowania. Prawdopodobnie trafi na orbitę o znacznej inklinacji, czyli o dużym kącie nachylenia w stosunku do płaszczyzny ziemskiego równika.

NROL-71 miał być wyniesiony z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w sobotę 8 grudnia (9 grudnia o godz. 05:15 czasu CET). Było to już drugie przesunięcie terminu startu. Pierwotnie miało do tego dojść w piątek 7 grudnia br. Wówczas nie doszło do niego z powodu problemów komunikacyjnych pomiędzy wyrzutnią a centrum kontroli lotów.

Przy okazji najnowszej próby do startu nie doszło z powodu bliżej dotąd nieokreślonej anomalii. Automatyczny system komputerowy czuwający nad przebiegiem procedury startowej przerwał ją zaledwie na 7,5 sekundy przed startem.

Gdyby procedura nie została przerwana, to siedem sekund przed startem miały zacząć się uruchamiać trzy silniki dolnego stopnia rakiety Delta IV Heavy. Z tego widać, że komputer wstrzymał przygotowania do wystrzelenia tylko pół sekundy przed rozpoczęciem tego kluczowego etapu.

Rakietę pospiesznie zabezpieczono. Jej zbiorniki na materiał pędny opróżniono z ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Trwa ustalanie przyczyn, dla których procedura startowa została wstrzymana.

Konsorcjum United Launch Alliance nie podało na razie nowego terminu wyniesienia satelity wojskowego NROL-71.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!