Reklama

SATELITY

Udany start rakiety Sojuz z kosmodromu Wostocznyj

Fot. Roskosmos via Twitter
Fot. Roskosmos via Twitter

Pod koniec grudnia miał miejsce ostatni start rosyjskiej rakiety w 2018 roku. Głównym ładunkiem, jaki pojazd wyniósł na orbitę, były dwa satelity obserwacji Ziemi Kanopus-B. Jednocześnie wystrzelonych zostało 26 mniejszych urządzeń.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała 27 grudnia br. o godzinie 03:07 czasu polskiego. Miejscem startu był kosmodrom Wostocznyj na wschodzie Federacji Rosyjskiej. Ogółem było to dopiero czwarte wystrzelenie rakiety nośnej z tego centrum kosmicznego.

Pojazd Sojuz 2.1a wyposażony był w górny stopień "Fregat". To właśnie zadaniem tego członu rakiety było rozmieszczenie transportowanych satelitów na odpowiednich niskich orbitach okołoziemskich. Misja ta zakończyła się powodzeniem. Fregat odpalał swój system napędowy aż siedem razy. Ostatnie z tych uruchomień miało na celu wprowadzenie niepotrzebnego już stopnia na trajektorię umożliwiającą jego rychłą deorbitację.

Głównym ładunkiem wyniesionym 27 grudnia w przestrzeń kosmiczną były dwa kolejne rosyjskie satelity obserwacyjne serii Kanopus-B, noszące numery 5. oraz 6. Dane teledetekcyjne pozyskiwane za sprawą tych urządzeń służą m.in. moniotorowaniu katastrof i kataklizmów, przyglądaniu się aktywności rolniczej oraz racjonalnemu gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

Przy okazji Sojuz dostarczył w kosmos 26 mniejszych satelitów dla takich krajów jak USA, Japonia, Niemcy i Hiszpania. Wśród tych urządzeń znalazły się głównie satelity obserwacyjne i te służące identyfikacji statków na morzu. Część z nich należy do firm Planet oraz Spire Global.

Reklama
Reklama

Komentarze