Reklama

KOSMONAUTYKA

Wracają. Crew Dragon z załogą odcumował od stacji kosmicznej

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

W terminie 2 sierpnia o godz. 01.35 czasu polskiego zakończył się dwumiesięczny pobyt pierwszej załogi statku Crew Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwójka astronautów NASA - Robert Behnken oraz Douglas Hurley - pomyślnie odłączyła swoją kapsułę od ISS, by wprowadzić ją następnie na kurs powrotny ku Ziemi. Przy sprzyjających warunkach (pełnej sprawności pierwszego komercyjnego statku załogowego i spokojnej pogodzie), pojazd powinien po kilkunastu godzinach obniżania orbity dokonać wodowania na Atlantyku u wybrzeży USA.

Bardzo ważna dla NASA misja Demo-2 dobiega końca. Kapsuła Crew Dragon (nazwa wywoławcza - Endeavour) z astronautami Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem na pokładzie została bez przeszkód odłączona od śluzy modułu ISS Harmony. Kolejne kilkanaście godzin (co najmniej) zajmie ściągnięcie załogi na Ziemię. Amerykańska agencja liczy tutaj na sprzyjające warunki pogodowe i pełną niezawodność testowanego statku. Wcześniej obawiano się, że w rejonie wyznaczonych stref wodowania (jest ich 7) mogą występować utrudnienia związane z burzami tropikalnymi.

Krótko przed dokonanym odcumowaniem, duet odlatujących astronautów został uroczyście odprawiony przez pozostającą nadal na ISS trzyosobową załogę (Chris Cassidy, Anatolij Iwaniszyn oraz Iwan Wagner). Po zameldowaniu się obsady Crew Dragona na pozycjach startowych, rozpoczęto kilkudziesięciominutową sekwencję zamykania i zabezpieczania szczelności włazu. Finalnie umożliwiło to skuteczne odcumowanie statku i jego powolne oddalenie się od stacji orbitalnej.

Przy tej okazji NASA podzieliła się ciekawymi statystykami pobytu załogi Endeavour na ISS. Jak wskazano, statek pozostawał zadokowany przez 62 dni pobytu astronautów na orbicie. W tym czasie stacja okrążyła Ziemię blisko 1024 razy, a jej zespół spędził w sumie 114 godzin na prowadzeniu eksperymentów badawczych. W czasie misji załogi Crew Dragona miały miejsce na ISS też 4 spacery kosmiczne (uczestniczyli w nich Chriss Cassidy i Bob Behnken).

Do momentu dotarcia wyprawy z powrotem na Ziemię NASA prowadzi bezpośrednią transmisję z przebiegu wydarzenia. Można śledzić ją poniżej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!