Reklama

KOSMONAUTYKA

Wypadek lotniczy Glena de Vriesa - uczestnika lotu suborbitalnego Blue Origin

Glen de Vries krótko po swoim udanym locie suborbitalnym na pokładzie kapsuły systemu New Shepard - październik 2021 r.. Fot. Blue Origin [blueorigin.com]
Glen de Vries krótko po swoim udanym locie suborbitalnym na pokładzie kapsuły systemu New Shepard - październik 2021 r.. Fot. Blue Origin [blueorigin.com]

Glen de Vries - amerykański przedsiębiorca, a ostatnio także uczestnik drugiego lotu załogowego wykonanego na systemie suborbitalnym New Shepard (z udziałem m.in. aktora Williama Shatnera) - zginął w katastrofie niewielkiego samolotu, który rozbił się w stanie New Jersey. O jego śmierci powiadomiła w piątek tamtejsza policja stanowa.

Według miejscowych służb, wypadek miał miejsce w czwartek 11 listopada br. Jednosilnikowy samolot Cessna 172 rozbił się z dotychczas nieustalonych powodów w hrabstwie Sussex w stanie New Jersey. Oprócz De Vriesa, w wypadku zginął także 54-letni instruktor lotniczy, Thomas P. Fischer. De Vries w chwili zdarzenia miał 49 lat. Nie ustalono dotąd z całą pewnością, kto w tym czasie sterował maszyną.

"Jesteśmy zdruzgotani na wieść o nagłym odejściu Glena de Vriesa. Wniósł wiele życia i energii do całego naszego zespołu" – napisano w oficjalnym komentarzu firmy Blue Origin, zamieszczonym w mediach społecznościowych. "Jego pasja do lotnictwa, jego działalność charytatywna i poświęcenie dla jego rzemiosła będą długo szanowane i podziwiane" - wskazano dalej w tej samej treści.

Glen De Vries (współzałożyciel firmy Medidata Solutions) był jednym z czterech uczestników turystycznego lotu suborbitalnego zrealizowanego 13 października br. Kilkunastominutową wyprawę przeprowadzono na pogranicze przestrzeni pozaziemskiej z wykorzystaniem systemu nośnego New Shapard, należącego do firmy Blue Origin. Obok de Vriesa, na pokładzie kapsuły załogowej znalazł się również 90-letni kanadyjski aktor William Shatner, słynny odtwórca roli kapitana Jamesa T. Kirka w oryginalnej serii Star Trek. Dzięki udziałowi w tym starcie, Shatner został oficjalnie uznany za najstarszą osobę, która wzięła udział w locie kosmicznym.

Źródło: Blue Origin/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!