Reklama

KOSMONAUTYKA

Załogowy Sojuz przewiózł dwóch japońskich turystów kosmicznych na ISS

Statek misji Sojuz MS-20 na krótko przed cumowaniem do ISS. Fot. Anton Szkaplerow/Roskosmos
Statek misji Sojuz MS-20 na krótko przed cumowaniem do ISS. Fot. Anton Szkaplerow/Roskosmos

W środę 8 grudnia br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyruszyła kolejna załogowa misja w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rosyjski statek Sojuz MS-20 zabrał na pokład trzyosobową załogę, w składzie której znalazł się japoński przedsiębiorca Yusaku Maezawa (jeszcze do niedawna kojarzony głównie z pomysłem wykupienia lotu okołoksiężycowego systemem Starship firmy SpaceX), jego asystent oraz rosyjski kosmonauta-dowódca misji.

Rakieta Sojuz-2.1a, która wyniosła na orbitę kapsułę misji MS-20, wystartowała o godz. 8.38 czasu polskiego. Zakończenie cumowania przy ISS zrealizowano pomyślnie jeszcze przed godz. 15.00.

Rozpoczęta w środę misja objęła dwóch prywatnych uczestników - magnata modowego Yusaku Maezawę oraz towarzyszącego mu producenta medialnego Yozo Hirano. Lot obu sfinansował z własnych środków Maezawa. Hirano otrzymał zadanie sfilmowania podróży. Z kolei towarzyszący Japończykom kosmonauta Aleksandr Misurkin postanowił wcielać się także w rolę korespondenta rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Trzyosobowy zespół wyprawy MS-20 spędzi w kosmosie 12 dni. "Pragnę spojrzeć na Ziemię z przestrzeni kosmicznej. Chciałbym doświadczyć poczucia nieważkości. Mam też osobiste oczekiwania: jestem ciekaw, jak kosmos może mnie zmienić, jak ja się zmienię po tym locie kosmicznym" - wyznał Maezawa we wtorek na konferencji prasowej w Bajkonurze.

Firma Space Adventures, która organizuje lot, przekazała, że Maezawa spisał listę 100 rzeczy do zrobienia w kosmosie. Na liście znajdują się proste codzienne aktywności, jak i bardziej rozrywkowe lub poważne zadania do wykonania. Szef Space Adventures, Tom Shelley przekazał także, że intencją Maezawy jest podzielenie się doświadczeniem pobytu w kosmosie z publiką.

Rosyjska agencja TASS podała z kolei, że Misurkin będzie regularnie dostarczał wiadomości o życiu i pracy na stacji, jak i dzielił się zdjęciami i filmami.

Obecna wyprawa na ISS ma nie być ostatnią z kosmicznych przygód japońskiego miliardera. W 2023 roku chce on wyruszyć w podróż dookoła Księżyca na pokładzie statku Starship, należącego do firmy amerykańskiego przedsiębiorcy i miliardera, Elona Muska. W tej kolejnej wyprawie może mu towarzyszyć 7 osób, które wyłonione mają być w toku prowadzonego konkursu.

46-letni Maezawa dorobił się fortuny na Zozotown - największym japońskim sklepie odzieżowym online. Magazyn Forbes ocenia jego majątek na 2 mld USD.

Źródło: PAP


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Eytu

    Patrząc na to zdjęcie w niskiej rozdzielczości, przez chwilę myślałem, że to zbiór Mandelbrota.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!