Reklama

KOSMONAUTYKA

Zapełnić stację kosmiczną... turystami. SpaceX powiezie załogę Axiom Space

Fot. SpaceX via NASA [nasa.gov]
Fot. SpaceX via NASA [nasa.gov]

Prywatna firma Axiom Space, kojarzona dotąd z planami budowy własnej turystyczno-widokowej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej, podpisała ze spółką astronautyczną SpaceX kontrakt na przewóz swojej kilkuosobowej załogi na ISS. Inicjatywa ma być wstępem do wcielenia w życie ambitnego planu amerykańskiej firmy.

Axiom Space chce wspólnie ze SpaceX wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną co najmniej trzech kosmicznych turystów - ich podróż ma dojść do skutku najwcześniej w połowie 2021 roku. Załoga, koordynowana przez czwartego członka zespołu z ramienia Axiom, spędzi w kosmosie ok. 10 dni, z czego większą cześć na pokładzie ISS. Udział w wyprawie ma kosztować pojedynczego turystę 55 mln USD.

Jak reklamuje swoją wyprawę firma Axiom, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jej turyści będą mieli wyjątkową możliwość „doświadczenia mikrograwitacji oraz spojrzenia na Ziemię z niespotykanej wysokości", na której znajduje się stacja kosmiczna. „To będzie historyczny lot, który zapoczątkuje rutynowe rejsy w kosmos - to będzie po prostu jedna z wielu misji na ISS, zarządzanych przez Axiom; pierwsza o charakterze komercyjnym” – powiedział w oświadczeniu szef firmy, Michael Suffredini.

Axiom podpisał już zresztą umowę z NASA odnośnie organizowania lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną - wciąż jednak trwają rozmowy na temat tego, jak miałyby wyglądać loty turystyczne na ISS. Axiom chciałby organizować tego typu wyprawy co najmniej dwa razy w roku.

Przede wszystkim jednak działająca w Houston firma ma ambicje zbudować swoją własną, prywatną stację kosmiczną. Zebrała już na to nawet fundusze w wysokości 16 mln USD. 

Od 2012 roku SpaceX we współpracy z NASA dostarcza na ISS towary - jeszcze w tym roku wspólnie przewieziemy na stację astronautów NASA. Potem, dzięki współpracy z Axiom i NASA, zorganizujemy prywatny lot i bezprecedensowy pobyt na stacji kosmicznej.

Gwynne Shotwell, dyrektor wykonawcza SpaceX

image
Wizja artystyczna funkcjonowania sekcji widokowej na prywatnej stacji kosmicznej Axiom Space. Ilustracja: Axiom Space [www.axiomspace.com]

 

Axiom zapowiedział także, że zorganizuje szkolenie, certyfikaty bezpieczeństwa oraz wyposażenie, w tym w środki medyczne i sprzęt, dla swoich wybierających się w kosmos pasażerów. Firma otrzymała także zgodę od NASA na dobudowanie w połowie 2024 roku dodatkowych modułów do ISS. Umożliwiłoby to stworzenie prywatnego segmentu, gdzie mogliby przebywać przywożeni na stację turyści. W przyszłości, po ewentualnej "rozbiórce" ISS, Axiom planuje odłączyć od niej swoje segmenty i wykorzystywać je nadal jako prywatną stację kosmiczną.

Axiom nie jest przy tym jedynym klientem turystycznym SpaceX, jaki ujawnił się w ostatnim czasie. We wtorek 18 lutego 2020 roku swoje oświadczenie o zawarciu umowy na przeloty "astropodróżników" statkami Crew Dragon ogłosiła firma Space Adventures - posiadająca długoletnie doświadczenie w organizacji podobnych inicjatyw (z jej pomocą w kwietniu 2001 roku poleciał w kosmos pierwszy kosmiczny turysta, Dennis Tito).

Space Adventures ma zamiar rozpocząć korzystanie z Crew Dragonów w okolicach końca 2021 roku. Na pokładzie kapsuł SpaceX znajdą się komercyjni turyści, których lot orbitalny ma potrwać każdorazowo około 5 dni za cenę od 50 do 90 mln USD. Nie będzie w tym przypadku mowy jednak o cumowaniu do ISS. Póki co, nie podano jeszcze listy zakontraktowanych komercyjnych klientów, choć sądzi się, że firma już takową dysponuje.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama