Reklama

Polska

Polacy na podium w brytyjskich zawodach łazików marsjańskich

  • Fot. Politechnika Gdańska
    Fot. Politechnika Gdańska

Polskie łaziki zdominowały brytyjską edycję University Rover Challenge, rozegraną w Manchesterze. Zespół NEX Robotics z Politechniki Gdańskiej zajął drugie miejsce, a miejsce trzecie przypadło zespołowi z Uniwersytetu Warszawskiego. Zawody wygrała drużyna „The Elite” z Egiptu.

W dniach 23 i 24 lipca 2016 r. w Manchesterze odbyły się pierwsze zawody brytyjskiej edycji University Rover Challenge (URC) nazwane „UK University Rover Challenge”, w skrócie UKURC. Jest to już druga, po polskiej, edycja zawodów łazików marsjańskich w Europie. Pierwszą jest European Rover Challenge (ERC), która wystartowała w roku 2014. Tegoroczna, trzecia już edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 10 – 13 września br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce pod Rzeszowem.

W brytyjskiej edycji zawodów URC wzięło udział sześć zespołów, po jednym z Wielkiej Brytanii, Egiptu, Indii i Kanady oraz dwa zespoły z Polski. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach, które miały przetestować możliwości łazików – asystentów astronautów na Marsie. W pierwszej konkurencji łaziki miały zbadać teren symulujący powierzchnię planety Mars, pobrać próbki do badań i dokonać ich analizy pod kątem obecności warunków pozwalających na podtrzymanie życia. W drugiej konkurencji łaziki miały za zadanie przejechać po trudnej nawierzchni zawierającej liczne przeszkody terenowe, m.in. strome podjazdy czy głazy blokujące przejazd, a następnie pozbierać porozrzucane narzędzia.

Zawody wygrała drużyna „The Elite” z Misr University For Science and Technology w Egipcie. Drugie miejsce zajął zespół NEX Robotics z Politechniki Gdańskiej (łazik LEM). Natomiast miejsce trzecie przypadło dla zespołu University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.
Polscy studenci od kilku lat zajmują wysokie miejsca w zawodach łazików marsjańskich m.in. wygrywając amerykańską edycję zawodów URC w latach 2013-2016, a sama robotyka staje się powoli naszą specjalizacją narodową.

Czytaj więcej: Triumf Polaków na amerykańskich zawodach łazików marsjańskich

Zawody w Manchesterze i wysokie miejsca polskich drużyn mają duże znaczenie dla ustanowionej w marcu 2016 roku ligi Rover Challenge Series, która została powołana do życia w związku z rosnącą popularnością konkursów łazików marsjańskich przez dyrektorów konkursów University Rover Challenge (URC) i European Rover Challenge (ERC): Kevina Sloana oraz Łukasza Wilczyńskiego. Liga, która jest zarządzana przez organizację The Mars Society, ma za zadanie m.in. promować ideę zawodów na innych kontynentach. 
Do rankingu w ramach Ligi liczą się punkty uzyskane przez zespoły biorące udział w lokalnych zawodach robotycznych, jak i tych najbardziej prestiżowych czyli URC w USA i ERC w Polsce.

Czytaj więcej: 44 drużyny na zawodach łazików marsjańskich w Jasionce

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama