Polacy na szczycie w indyjskim turnieju łazików marsjańskich

21 stycznia 2020, 13:10
_DSC0014
Fot. AGH Space Systems

Studencki zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zajął 1. miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge. Ich pojazd o nazwie „Kalman” był jedną z 20 konstrukcji z całego świata, jakie zgłoszono do udziału w turnieju – cztery z nich zostały wystawione przez zespoły z Polski. Na drugim stopniu podium znalazła się z kolei ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Indie są szczęśliwym miejscem dla krakowskiego zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej. W trakcie poprzedniej edycji międzynarodowych zawodów robotycznych Indian Rover Challenge ekipa AGH Space Systems zajęła tam drugie miejsce. W tym roku wynik jeszcze poprawiono.

Autonomiczne pojazdy biorące udział w azjatyckich zawodach zmierzyły się ze sobą w konkurencjach terenowych przypominających zadania, jakie mogą wykonywać roboty na Marsie lub na Księżycu. Łaziki oceniane były w czterech konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby. Do wykonania ostatniego zadania pojazd studentów AGH, Kalman wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału.

Studencki zespół AGH Space Systems z Krakowa pokazał również, że jego łazik z powodzeniem posługuje się mechanicznym manipulatorem. Poradził sobie między innymi z otwieraniem zamków, podłączaniem zasilania czy przenoszeniem skrzyni z narzędziami. W zadaniu autonomicznym Kalman udowodnił swoją samodzielność, poruszając się bez pomocy po nieznanym terenie. Nowe systemy wizyjne pomogły mu także w odszukaniu pakietu pozorującego narzędzia pozostawione przez astronautę wśród pozaziemskich wydm i dostarczenie ich w wyznaczone miejsca.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach.

image
Fot. AGH Space Systems

 

Krakowscy studenci udoskonalali zwycięską konstrukcję przez 3,5 roku. Tegoroczny sukces poprzedziły wcześniej inne dokonania. W zeszłym roku Kalman zajął drugie miejsce w konkursie IRC 2019. We wrześniu 2019 roku łazik z AGH uplasował się też na 2. miejscu w organizowanych w Kielcach międzynarodowych zawodach European Rover Challenge, czyli największym wydarzeniu z dziedziny kosmiczno-robotycznej w Europie.

Konstrukcja wystawiona przez studentów z krakowskiej AGH była jedną z 20 zakwalifikowanych do zawodów. Poza nią, w turnieju wystartowały jeszcze trzy inne polskie łaziki. Najlepiej z nich zaprezentował się pojazd studentów z Uniwersytetu Warszawskiego (University of Warsaw Rover Team), którzy zajęli finalnie w konkursie 2. miejsce. Na pozycjach poza podium uplasowały się pojazdy zespołów z Politechniki Wrocławskiej (kolejna odsłona łazika Scorpio) oraz Politechniki Rzeszowskiej (pojazd Legendary Rover).

Zespół AGH Space Systems działa od 2014 roku i specjalizuje się w konstruowaniu urządzeń z zastosowaniem technologii przemysłu kosmicznego - w szczególności tych dotyczących budowy rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy właśnie łazików marsjańskich.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Gall Anonim
środa, 22 stycznia 2020, 08:58

Gratulacje dla zwycięskich zespołów.

Agent Orange
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:06

Hindusi urzadzili zawody aby podpatrzec ciekawe rozwiazania i je wykorzystac w swoich projektach. Tanio druzyna z AGH oddala wyniki swojej ciezkiej pracy.

Cameleon
sobota, 25 stycznia 2020, 12:25

A komu to niby mieli opychać? Stworzyli pierwsi na świecie taki produkt? Cześć im i chwała ale nie przesadzajmy. Raczej należy się zastanowić dlaczego nie potrafimy komercjalizować nowych rozwiązań. Zwłaszcza uczelnie. Co w tej sprawie "zdziałały" nowe (od 4 lat z kontynuacją w Nauka 2.0) przepisy dotyczące komercjalizacji. Jak to się ma dorobku naukowego twórców? Pomaga, czy szkodzi?

inżynier
środa, 22 stycznia 2020, 16:18

@agent Czy mam rozumiec , że Ty byś ich nie wypuścił nigdy z Polski ew. wysłał jednego aby opowiedział jakie cuda w Polsce mlodzi konstruktorzy tworzą ? Puki co wyjechali i zwyciężyli. Pozbyli się kompleksów. Takie nagrody dają tym młodym ludziom nie tylko nadzieję ale i pewność, że coś umieją skoro wygrywają takie konkursy ... Teraz tylko mądrzy pracodawcy, Polski ew. europejski sektor kosmiczny ?

czwartek, 23 stycznia 2020, 13:17

Tak to prawda, glowny cel takich wyjazdow to pozbycie sie kompleksow. Teraz jedyne co moga zrobic do wyslac CV do Niemiec bo Polsce to za duzo nie zorbia wiecej.

Tweets Space24