Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Polacy posprzątają w kosmosie

Fot. Politechnika Federalna w Lozannie
Fot. Politechnika Federalna w Lozannie

Polskie spółki SKA Polska i OptiNav otrzymały dofinansowanie z programu Horyzont 2020 na opracowanie oprogramowania, które pomoże w czyszczeniu orbity z kosmicznych śmieci. W ręce polskich przedsiębiorców trafi na ten cel w sumie 2,5 mln zł. 

Polskie spółki SKA Polska z Warszawy i OptiNav ze Słupska otrzymały dofinansowanie w łącznej wysokości 2,5 mln zł z unijnego programu Horyzont 2020. Zostaną one przeznaczone na opracowanie specjalnego oprogramowania dla pierwszego europejskiego systemu aktywnie usuwającego odpady z przestrzeni kosmicznej. Satelita stworzony w ramach tego programu ma używać specjalnej sieci do przechwytywania tzw. kosmicznych śmieci, czyli np. nieczynnych satelitów, resztek rakiet i innych pozostałości ludzkiej obecności w kosmosie. Projekt ma być realizowany w roku 2017, w ramach konsorcjum, które koordynuje włoska firma Stam.

Na razie nie wiadomo, czy planowana kosmiczna „śmieciarka” będzie w ogóle możliwa do stworzenia. Prowadzone prace mają więc charakter wyłącznie koncepcyjny i będą polegać głównie na pełnoskalowych symulacjach przechwytywania różnego rodzaju obiektów.

Podobny projekt prowadzi także szwajcarska Politechnika Federalna w Lozannie. Celem CleanSpace One ma być przechwycenie mierzącego 10 x 10 cm satelity SwissCube, co jest planowane już w 2018 roku. Inne podobne projekty, których celem jest czyszczenie orbity, to m.in. misja e.Deorbit planowana na 2021 rok przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Problem czyszczenia kosmicznych śmieci jest ważny, NASA szacuje, że obiektów większych niż 10 cm, a więc takich, które mogą realnie zagrozić bezpieczeństwu załogowych i bezzałogowych misji kosmicznych, jest już obecnie ponad 19000. Mniejszych śmieci mogą być dziesiątki milionów 

(AH)

Reklama
Reklama

Komentarze