Reklama

Polska

Polacy zintegrują sensory 3D w ramach programu Horyzont 2020

Ilustracja: Hertz Systems
Ilustracja: Hertz Systems

Firma Hertz Systems z Zielonej Góry wygrała konkurs na integrację sensorów 3D dla pojazdów kosmicznych. Projekt realizowany będzie w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. 

Głównym celem projektu, w którym bierze udział Hertz Systems jest opracowanie modułowego systemu złożonego z wielu sensorów, odpowiadających potrzebom przyszłych misji, związanych z eksploracją kosmosu. Zadaniem polskiej firmy jest natomiast opracowanie czujnika radarowego do zastosowania w kosmosie, przetestowanie go i zintegrowanie z pozostałymi elementami.

Urządzenia będą obejmować m.in. kamery o wysokiej rozdzielczości, laserowe i na podczerwień, radary, czujniki momentu obrotowego, inercyjne zespoły pomiarowe i czujniki optyczne służące pomiarom pozycji gwiazd. Opracowane sensory będą działały w sposób modułowy. Zarówno oprogramowanie, jak i sposób ich budowy będą zaprojektowane tak, by umożliwić dopasowanie systemu do jak największej liczby misji. W zależności od potrzeb, zestaw urządzeń umieszczony na platformie robotycznej będzie mógł być rekonfigurowany.

Zbudowane i przetestowane zostaną również architektury trzech platform robotycznych, dwóch dedykowanych do misji orbitalnych oraz jednej przeznaczonej do zadań planetarnych. Mają się one charakteryzować wspólną fizyczną i logiczną konstrukcją interfejsów blokowych, procesora oraz możliwością zintegrowania różnego zestawu sensorów, w zależności od potrzeb. 

Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowego konsorcjum w skład, którego wchodzą m.in. Thales Alenia Space (oddziały francuski, włoski, hiszpański i brytyjski), norweski SINTEF, duńska Terma A/S, holenderska firma Cosine i Cranfield Aerospace z Wielkiej Brytanii. Drugą polską firmą zaangażowaną w program jest natomiast Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). 

Czytaj też: Kosmiczne technologie z Zielonej Góry

Reklama
Reklama

Komentarze