Reklama

Eksperyment LEO3 miał miejsce w czasie konferencji Near Space w Toruniu w dniu 16 kwietnia 2016 roku. Podczas wydarzenia zostały wysłane z pomocą balonów dwie kapsuły, które przystosowano do przeprowadzania badań biologicznych w stratosferze, wraz z rejestracją parametrów lotu i zdjęć. Na ich pokładzie znalazły się drożdże, glony, porosty i rośliny: hodowle komórkowe i siewki Arabidopsis Nicotiana, które wzięły udział w kilku eksperymentach biologicznych. 

Celem eksperymentów było zbadanie zmian molekularnych w organizmach biologicznych pod wpływem niesprzyjających warunków środowiskowych w stratosferze oraz ekspozycji na ozon. Zrozumienie podstawowych mechanizmów leżących u podstaw przeżycia organizmów umożliwia bioinżynierom stworzenie nowych rodzajów roślin odpornych na ciężkie warunki środowiskowe, takie jak wysokie dzienne wahania temperatury, ograniczony dostęp wody oraz narażenie na podwyższoną koncentrację ozonu lub innych agresywnych środków chemicznych. Celem dodatkowym było kształcenie studentów poprzez praktyczne doświadczenia.

Global Space Ballon Challenge to stowarzyszenie utworzone przez studentów Uniwersytetu Stanforda. Konkurs GSBC organizowany jest corocznie przez Stanford Space Initiative. Może w nim wziąć udział każdy, kto jest członkiem zespołu. Wiek i wykształcenie nie mają znaczenia. Uczestnicy konkursu muszą przygotować własny eksperyment i wysłać go do stratosfery za pomocą balonu. 

Zespół LEO3 w swojej nazwie nawiązuje do wyrażonej w języku angielskim idei „Let’s Explore Ozone”. Inicjatywa jest kontynuacją projektu JADE, który w roku 2015 otrzymał nagrodę na najlepszy eksperyment naukowy w konkursie Global Space Ballon Challenge. Ekipę tworzy interdyscyplinarna grupa pasjonatów eksploracji kosmosu. W jej skład wchodzą: Daniel Kaczmara (JADE), Michał Gocyła, Bartosz Postulka (AGH Space Systems), Bartosz Moczała (AGH Space Systems), Maciej Jakimiec (Copernicus Project), Agata Kołodziejczyk (JADE/ESA).

(PG)

Reklama
Reklama

Komentarze