Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Politechnika Białostocka w projekcie rozwoju syntetycznego bio-kompozytu

Okrzemki widziane przez mikroskop. Fot. Prof. Gordon T. Taylor, Stony Brook University via Wikipedia
Okrzemki widziane przez mikroskop. Fot. Prof. Gordon T. Taylor, Stony Brook University via Wikipedia

Naukowcy z Politechniki Białostockiej przystępują do realizacji projektu, którego celem jest stworzenie nowego materiału kompozytowego opartego na wykorzystaniu „pancerzyków” jednokomórkowych organizmów, okrzemek. Inicjatywa ma być realizowana siłami międzynarodowego konsorcjum. Zdaniem przedstawicieli polskiej uczelni, takim innowacyjnym materiałem zainteresowany jest m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kolejowy.

Projekt ruszy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum. "Partnerami są ze strony polskiej - Klaster Obróbki Metali i Politechnika Białostocka, ze strony niemieckiej - Instytut Fraunhofera oraz Stifterverband Metalle" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Politechniki Białostockiej, Dorota Sawicka.

Gatunków okrzemek (rodzaju jednokomórkowych glonów) jest ok. 100 tys. - zadaniem naukowców będzie wytworzenie, zbadanie i opisanie nowoczesnych materiałów kompozytowych o osnowie metalicznej z naturalnym wzmocnieniem w postaci "pancerzyków" okrzemek. Jak podaje uczelnia, cechą charakterystyczną okrzemek jest krzemionkowa otoczka, która "dzięki swojej budowie zapewnia ciekawe właściwości wytrzymałościowe całej konstrukcji".

Jak mówi dr hab. inż. Małgorzata Grądzka-Dahlke z PB, działania uczelni będą koncentrować się na uzyskaniu nowego materiału o - jak podkreśliła - "niespotykanej dotąd kombinacji właściwości strukturalnych i funkcjonalnych, przy jednoczesnej poprawie właściwości mechanicznych". Jak wskazano dalej, "osiągnięcie wyznaczonego celu będzie wymagało określenia gatunków okrzemek spełniających wymagania (dotyczące m.in. wielkości, morfologii), a także zoptymalizowania procesu wytwarzania kompozytów" - dodała Grądzka-Dahlke.

Prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że w ramach projektu działa komitet sterujący, który składa się z firm wstępnie zainteresowanych wynikami badań i chęcią wdrożenia takich rozwiązań. Innowacyjnym materiałem kompozytowym zainteresowane są branże z dziedziny konstrukcji lekkich, w szczególności przemysł motoryzacyjny, lotniczy, kolejowy, a w przypadku urządzeń mobilnych - elektroniczny.

Badania w ramach projektu "MeCoDia Nowoczesne kompozyty o osnowie metalicznej wzmacniane naturalnymi okrzemkami" prowadzone będą do końca kwietnia 2021 roku.

Rzeczniczka białostockiej uczelni dodała, że polska część projektu finansowana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (w ramach międzynarodowego konkursu na projekty badawcze Inicjatywy CORNET). Na ten cel przeznaczono blisko 1,3 mln zł, z czego Politechnika Białostocka otrzyma 745 tys. - powiedziała Sawicka.

Opracowanie: PAP-Sylwia Wieczeryńska

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze