Politechnika Rzeszowska wśród podmiotów wspierających powstanie akceleratora ESA BIC w Polsce

19 marca 2019, 08:16
PolRzesz
Źródło zdjęcia: w.prz.edu.pl

Politechnika Rzeszowska została jednym z 12 partnerów Konsorcjum Regionalnego Rzeszów, które ma zajmować się wspieraniem startupów, wykorzystujących technologie kosmiczne. Liderem konsorcjum jest województwo podkarpackie.

W ramach projektu w Polsce powstanie Inkubator Biznesowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland). W jego ramach pod patronatem Agencji Rozwoju Przemysłu zostaną utworzone trzy konsorcja regionalne: konsorcjum regionalne Gdańsk-Kraków, konsorcjum regionalne Warszawa-Łódź-Wrocław oraz Konsorcjum Regionalne Rzeszów. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Warszawie.

W imieniu Politechniki Rzeszowskiej umowę partnerską podpisał rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski. Władze województwa podkarpackiego reprezentowała Maria Kurowska, członek Zarządu Województwa. W spotkaniu wzięli udział również: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką oraz prof. dr hab. inż. Romana Śliwa, kierownik Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza.

Wicemarszałek Kurowska mówi, że województwo podkarpackie było inicjatorem pomysłu, aby w Polsce a jednocześnie w Rzeszowie powstał inkubator przedsiębiorczości kosmicznej. Dzięki temu Europejska Agencja Kosmiczna będzie miała możliwość inwestowania w naszym kraju. Tego typu inkubatory są już w państwach zachodnich, natomiast nie ma takich jednostek w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Województwo podkarpackie nie będzie samo tworzyło inkubatora czy start-upów w dziedzinie technologii kosmicznej. Ważne jest, aby te start-upy zostały wsparte finansowo, merytorycznie jak i technicznie. Liczymy tu na wsparcie merytoryczne Politechniki Rzeszowskiej, która ma w tym obszarze odpowiednią kadrę, zasoby i potencjał.

Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego

Prof. Romana Śliwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza mówi, że potencjał techniczny i kadrowy, który ma Politechnika Rzeszowska, w bardzo dużej mierze jest zorientowany na zaawansowane technologie, które są również z przeznaczeniem do aplikacji kosmicznych.

Będziemy pomagać tym, którzy zechcą się zaangażować w rozwijanie nowych startupów. Wszystko zależy od tego, kto, w jakim zakresie i z jakim pomysłem wystartuje, a także czego będzie od nas potrzebował.

prof. Romana Śliwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza

Prócz Politechniki Rzeszowskiej, partnerami Konsorcjum Regionalnego Rzeszów są: Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, PnP Systems, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych w Mielcu, SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski, Olimp Laboratories, HugeTECH.

Źródło: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Gall Anonim
środa, 20 marca 2019, 07:47

Oczywiście Ich Magnificjencje wiedzą, że inkubator ESA BIC nie rozwija zastosowań kosmicznych, lecz zastosowanie naziemne niekosmiczne? Chyba nie, patrząc po ich wypowiedziach. Trochę się rozczarują, gdy przyjdzie do szczegółów. Na razie widzą ESA i nic więcej. Szkoda.

Tweets Space24