Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Michał Szaniawski, PAK - o robotyce kosmicznej i bezpieczeństwie na orbitach [Space24 TV]

Łazik europejskiej misji Exomars. Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]
Łazik europejskiej misji Exomars. Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]

”Budujemy kompetencje krajowe po to, żeby w przyszłości chronić nasze własne satelity” - zadeklarował Michał Szaniawski, występujący w roli p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na konferencji towarzyszącej zawodom European Rover Challenge 2019. W wywiadzie udzielonym Space24.pl pierwszego dnia kongresu (13 września) przedstawiciel PAK odpowiedział na pytania dotyczące zarówno znaczenia robotyki w rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego, jak i zwiększonego zainteresowania PAK doskonaleniem kompetencji z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie.

Zwracając w pierwszej kolejności uwagę na dokonywane w Polsce postępy w rozwoju robotyki kosmicznej, Michał Szaniawski podkreślił, że Polska Agencja Kosmiczna widzi w tej materii szersze możliwości i będzie aktywnie działać na rzecz wykorzystania tego potencjału. Główny przedstawiciel PAK wyraził jednocześnie przekonanie o nadrzędnym znaczeniu branży robotycznej dla narodzin pełnoprawnej gospodarki kosmicznej. "Robotyka kosmiczna to obszar, w którym jest duża konkurencja na świecie, ale obejmuje sobą rozwiązania czy zastosowania, które będą [...] przyszłością tego prawdziwego biznesu kosmicznego" - podkreślił Szaniawski.

W przedmiocie rozgrywanych wówczas zawodów European Rover Challenge 2019 szef PAK podkreślił, że są one pod względem rozwoju technologii robotycznych "świetną szansą dla Polski" i polskich zespołów. "Polskie talenty, polskie zespoły mogą pokazywać swoje umiejętności, inspirować się też innymi - być może zawiązywać jakieś koalicje, sojusze, które w przyszłości będą zalążkiem [...] projektów biznesowych" - stwierdził.

W odniesieniu do działań, jakie podejmuje PAK na rzecz zwiększenia świadomości sytuacyjnej w odniesieniu do przestrzeni kosmicznej, Szaniawski podkreślił, że jest to nie tylko wątek istotny z punktu widzenia obronnego, ale również biznesowego. Wyjaśnił tutaj, że świadomość istniejących zagrożeń i możliwości wystąpienia kolizji "ma duże znaczenie dla firm, którym te satelity służą do prowadzenia ich biznesu". Jak podkreślił, zaangażowanie PAK w zakresie budowania takich kompetencji krajowych ma służyć temu, by w przyszłości odpowiednio chronić polskie narodowe systemy orbitalne.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!