Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Brona: Współpraca z Hiszpanią ważna dla polskiego sektora kosmicznego [Space24 TV]

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl

”Polska w Krajowym Programie Kosmicznym wskazała kilka krajów, które będą potraktowane priorytetowo. Jednym z tych krajów jest właśnie Hiszpania. (…) zidentyfikowanie możliwości współpracy czy to przy programach polskich, czy to przy programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, jest dla nas bardzo cenne” - mówi Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Szef PAK wypowiadał się przy okazji Polsko-Hiszpańskiego Dnia Sektora Kosmicznego, 17 stycznia 2019 r.

Wiemy, że Hiszpania bardzo mocno inwestuje w sektor kosmiczny. Widać to od wielu lat. Te inwestycje z roku na rok są zwiększane i rzeczywiście po 20-30 latach Hiszpania jest tym globalnym graczem. Polska chciałaby takim globalnym graczem być za kilkanaście, może kilka lat, dlatego musi czerpać wzorce z Hiszpanii. Stąd, spotkania pomiędzy Polską a Hiszpanią są dla nas tak cenne.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Hiszpania to konsorcjum [Europejskie Konsorcjum na Rzecz SSA/SST] tworzyła razem z pozostałymi krajami europejskiej wielkiej kosmicznej piątki. Polska właśnie do tego konsorcjum przystąpiła. To oznacza, że współpraca z Hiszpanią będzie zacieśniana, również w obszarze bezpieczeństwa. Być może w przyszłości może się okazać, że współpraca związana z danymi satelitarnymi, czy chociażby z telekomunikacją międzyrządową czy wojskową, również będą takimi obszarami zainteresowania Polski.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!