Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Chiny regulują działanie rynku prywatnych rakiet nośnych

Ilustracja: One Space [onespacechina.com]
Ilustracja: One Space [onespacechina.com]

Rząd w Pekinie wprowadził nowe regulacje dotyczące działalności prywatnych producentów systemów nośnych na terytorium Chin. Ogłoszony zbiór zasad przyjęto w ramach jednolitego dokumentu normatywnego – bez uprzedniej zapowiedzi i konsultacji sektorowych. Deklarowanym celem wprowadzenia dodatkowego katalogu zasad jest określenie wymagań, barier organizacyjnych oraz narodowych gwarancji dla prywatnych przedsiębiorców zajmujących się tworzeniem rakiet kosmicznych.

Nowy zbiór chińskich zasad działania na rynku prywatnych systemów nośnych ujęto w jednolitym dokumencie normatywnym, ułożonym przez rządowe instytucje działające na styku państwowego sektora naukowego i obronnego. Katalog zasad opracowały wspólnie agencja rządowa State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence (SASTIND) oraz departament rozwoju wyposażenia, delegowany przez centralną komisję sił zbrojnych (Equipment Development Department). Całość opublikowano 10 czerwca br., o czym poinformowały w późniejszym czasie takie rządowe agencje, jak Global Times i China Daily.

Wśród głównych założeń jest określenie wymagań, barier organizacyjnych oraz narodowych gwarancji dla prywatnych przedsiębiorców zajmujących się tworzeniem rakiet kosmicznych. Nowe regulacje dotyczą m.in. sposobu prowadzenia badań rozwojowych, produkcji oraz wykorzystania rakiet kosmicznych, a także państwowych ośrodków startowych przez chińskie komercyjne przedsiębiorstwa. Ponadto przygotowane wytyczne mają zachęcić chińskie firmy do korzystania w możliwie jak najszerszym zakresie z krajowego potencjału technologicznego, produkcyjnego oraz kosmodromów posiadających oficjalną państwową licencję.

Zgodnie z opracowanym katalogiem zasad, chińskie prywatne podmioty jeszcze przed rozpoczęciem badań oraz produkcji rakiet nośnych, silników lub innych części zawierających substancje wybuchowe lub łatwopalne powinny zawiadomić Państwową Administrację ds. Nauki, Technologii, Przemysłu na rzecz Obrony Narodowej. Samo zaś rozpoczęcie prac będzie możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Choć nowy zbiór regulacji przyjęto bez uprzedniej oficjalnej zapowiedzi i konsultacji sektorowych, spotkał się on z życzliwym przyjęciem przedstawicieli lokalnej branży producentów rakietowych. W udzielonym China Daily wywiadzie Xie Tao, dyrektor zarządzający firmy Commsat, wyraża przekonanie, że proponowane dyrektywy przyczynią się do obniżenia kosztów prowadzenia działalności kosmicznej na terenie Chin. Z kolei w wypowiedzi dla Global Times Shu Chang, CEO przedsiębiorstwa OneSpace Technology, chwali organy państwowe za sprzyjanie powstaniu bardziej otwartego, elastycznego i skutecznego mechanizmu współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego.

Przyjęte w czerwca br. przez chiński rząd regulacje są pierwszymi od momentu oficjalnego otwarcia tamtejszego sektora kosmicznego na prywatnych przedsiębiorców, co nastąpiło jeszcze w 2014 roku. Szacuje się, że od tamtego czasu w Chinach powstało ponad 30 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją rakiet kosmicznych lub części do nich. Zgodnie z informacjami podanymi przez chiński think tank Future Aerospace, wartość inwestycji w chińskie startupy wyniosła w 2018 roku blisko 300 mln USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!