Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Do 2040 Rosja rozmieści satelity na orbicie wokół Księżyca

Ilustracja: Boeing
Ilustracja: Boeing

Księżyc stoi w samym centrum rosyjskiego ambitnego wieloletniego planu podboju kosmosu. Jego zwieńczeniem będzie stworzenie na Srebrnym Globie stałej bazy dla kosmonautów. Jednocześnie Rosjanie planują zapewnić stacjonującym tam załogom dostęp do komunikacji satelitarnej i usług związanych z globalnym pozycjonowaniem.

O planach poszerzonej eksploracji Księżyca Roskosmos poinformował w środę 28 listopada 2018 r. Srebrny Glob przyciąga uwagę moskiewskich decydentów ponoć dlatego, że są na nim miejsca doskonale nadające się do budowy stałej bazy.

Rosyjski plan księżycowej ekspansji zakłada rzekomo realizowanie tego celu w trzech etapach:

  1. Utworzenie stacji na orbicie wokół Księżyca,
  2. Załogowe lądowanie na Srebrnym Globie,
  3. Budowa bazy na powierzchni Księżyca.

Plany te brzmią tym bardziej ciekawie, że szefujący Roskosmosowi Dmitrij Rogozin zapowiadał niedawno, że Rosjanie powinni polecieć na Księżyc by przekonać się, czy Amerykanie na prawdę byli tam już wcześniej, a cały program Apollo nie został sfingowany.

Tym niemniej, do rosyjskich mediów wyciekł dokument przyjęty 28 listopada br. na wspólnym posiedzeniu przedstawicieli agencji kosmicznej Roskosmos i Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej. Z zapisów tego projektu wynika jakoby, że do roku 2040 Rosjanie chcą zapewnić dla swoich ewentualnych księżycowych osadników działające na powierzchni Srebrnego Globu systemy komunikacji i nawigacji satelitarnej. Rozmieszczenie satelitów dla księżycowej odmiany systemu GLONASS, czyli rosyjskiego GNSS, ma być realizowane w latach 2036-2040.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!