Europa
Dodatkowe finansowanie dla programu Copernicus
W styczniu br. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że podpisała z Unią Europejską aneks do umowy dotyczącej współpracy w ramach programu Copernicus. Na mocy aneksu zwiększono finansowanie dla kosmicznego komponentu programu o dodatkowe 96 milionów euro.
Trzeci aneks do umowy między UE a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczący programu Copernicus został podpisany podczas 11. edycji European Policy Conference w Brukseli.
Dodatkowy wkład finansowy w wysokości 96 mln euro jest związany z powierzeniem ESA dodatkowych zadań, takich jak opracowanie misji Copernicus Sentinel-6 oraz nowych europejskich usług dostępu do danych i informacji w ramach programu Copernicus.
Znajdując oparcie w postanowieniach pierwotnej umowy, zawartej w 2014 r., podpisanie w dniu 22 stycznia aneksu zwiększa całkowity budżet komponentu kosmicznego Copernicus do 3,24 mld euro na lata 2014-21.
Nowy aneks podkreśla znaczenie tego programu, opartego na danych satelitarnych, które są wykorzystywane m.in. w ramach szeregu usług mających na celu poprawę jakości życia codziennego i monitorowanie zmian w środowisku naturalnym.
Dane satelitarne są zbierane przez szereg satelitów Sentinel i za pośrednictwem innych misji uczestniczących w programie Copernicus.
Podczas gdy Unia Europejska jest liderem programu Copernicus, ESA zapewnia satelity Sentinel. ESA zajmuje się także bieżącą obsługą niektórych misji i odpowiada za dostępność danych wymaganych od innych partnerów.
Dzięki współpracy między UE i ESA, mamy już na orbicie siedem satelitów Sentinel dostarczających codziennie terabajty danych, co czyni Copernicus największym dostawcą danych z obserwacji Ziemi na świecie. To porozumienie pomaga nam również rozwijać komponent kosmiczny dla nowych misji monitorowania „stanu zdrowia” naszej planety.
Dyrektor generalna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej, Lowri Evans, stwierdziła: "Copernicus wprowadza zasadnicze zmiany w sposobie, w jaki dbamy o naszą planetę, zapewniając niezawodne, terminowe i dokładne usługi w zakresie zarządzania środowiskiem, zrozumienia i łagodzenia skutków zmian klimatycznych oraz pomocy w reagowaniu na kryzysy.”
"Copernicus jest doskonałym przykładem innowacji i współpracy w Europie, a dzisiejsze podpisy są kolejnym kamieniem milowym w długoterminowej współpracy z ESA.”
"Podpisaliśmy również kolejny aneks, zwiększający budżet EUMETSAT, którego zadaniem jest obsługa i przetwarzanie danych z wielu misji Copernicus Sentinel” - dodała Evans.