Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

ESA: selekcja zgłoszeń w astronautycznym naborze jeszcze potrwa

Fot. ESA/NASA [esa.int]
Fot. ESA/NASA [esa.int]

Liczba kandydatur przekroczyła najbardziej optymistyczne przewidywania - zadeklarowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w najnowszym komentarzu do trwającej oceny zgłoszeń po wstępnym etapie swojego naboru do personelu astronautów. Z okazji tej skorzystało ponad 23 tys. osób - w tym ponad 500 z Polski. ESA ocenia, że dalsza weryfikacja będzie wymagała więcej czasu niż pierwotnie zakładano.

Przyjmowanie zgłoszeń w otwartym naborze kandydatów na nowych europejskich astronautów trwało kilka miesięcy - od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Była to rzadka okazja, gdyż wcześniejszy podobny proces Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) organizowała blisko 13 lat temu.

Liczba chętnych w bieżącej odsłonie zdecydowanie przekroczyła oczekiwania organizatorów. Otrzymano ponad 23 tysiące podań. To zdecydowanie więcej niż w przypadku najnowszej rekrutacji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA z 2020 roku, gdzie zgłosiło się 12 tysięcy chętnych.

Jak wskazują przedstawiciele ESA, we wstępnej fazie "odsiano" już znaczącą część podań niespełniających podstawowych kryteriów, a kandydaci ci zostali już powiadomieni. W dalszym ciągu jednak na szczegółową ocenę czeka ponad 80 proc. zgłoszeń, które spełniły warunki wejściowe.

Według zaktualizowanego harmonogramu rekrutacji ESA, wszyscy kandydaci powinni zostać poinformowaniu o wyniku swojej aplikacji do końca listopada 2021 r. Po wstępnej weryfikacji zgłoszenia kolejnym krokiem jest zaproszenie kandydata na całodzienne testy w europejskim ośrodku treningowym. Jak zapewniają przedstawiciele ESA, takie testy już się rozpoczęły i potrwają do końca roku. Kandydaci są zapraszani sukcesywnie, a cały cykl odbywać się ma w zgodzie z wytycznymi epidemiologicznymi związanymi z COVID-19.

Jeśli ktoś jeszcze nie został zaproszony, to nie oznacza, że jego podanie odrzucono. Prosimy o cierpliwość. Naprawdę dziękujemy wszystkim za zgłoszenia i w pełni rozumiemy, jak ważne są one dla kandydatów. Pracujemy nad tym, aby tak szybko jak to możliwe poinformować wszystkich o wynikach. Trwa procedowanie kolejnych aplikacji i rozsyłanie zaproszeń.

Antonella Costa, specjalistka ds. zasobów ludzkich przy ESA

Poprzednia rekrutacja na astronautów ESA została podsumowana w 2009 roku. O finalnym wyniku bieżącego naboru dowiemy się pod koniec 2022 roku. Miejsc do obsadzenia jest relatywnie niewiele – od czterech do sześciu w ramach zawodowej grupy astronautów (carrier astronauts) oraz do dwudziestu kandydatów grupy rezerwowej (reserve astronauts). Udział tych drugich jest uzależniony od warunkowego zapotrzebowania na uczestników bardziej rutynowych misji, na przykład dotyczących stałej obecności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy związanych z kontraktami na dodatkowe loty suborbitalne. 

Źródło: ESA


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!