Europa

Ambitne plany kosmiczne ESA na rok 2019 [WIDEO]

Ilustracja: ESA via YouTube
Ilustracja: ESA via YouTube

Europejska Agencja Kosmiczna zapowiada liczne wyzwania, które czekają ją w roku 2019. Wśród nich wymienia załogową misję kosmiczną oraz działalność naukową. Kontynuowane będą także prace nad europejskim modułem serwisowym dla amerykańskiej kapsuły Orion.

Latem rozpocznie się druga kilkumiesięczna misja włoskiego astronauty imieniem Luca Parmitano na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W drugiej połowie swojego pobytu na ISS zostanie on trzecim w historii dowódcą tej stacji z ramienia ESA i zarazem pierwszym Włochem na tym stanowisku.

W 2019 r. trwać będą prace nad europejskim modułem serwisowym dla statku Orion przygotowywanego przez NASA. Moduł ten zapewni napęd, energię elektryczną i chłodzenie dla Oriona podczas jego pierwszej bezzałogowej misji wokół Księżyca w roku 2020.

Jesiennym startem z Kourou rozpocznie się misja CHEOPS dedykowana badaniu egzoplanet. Satelita CHEOPS będzie mierzyć dokładne rozmiary planet większych od Ziemi i mniejszych od Saturna.

Będą również kontynuowane wysiłki na rzecz zapewnienia niezależności w dostępie do przestrzeni kosmicznej dla Europy. Kosmodrom w Gujanie Francuskiej przygotowuje się do pierwszego startu rakiety Vega C.

Komentarze