Reklama

Europa

Chorwacja na drodze do członkostwa w ESA

Blaženka Divjak i Frédéric Nordlund. Fot. ESA/Ministerstwo Nauki i Edukacji Republiki Chorwacji (Iva Stupar)
Blaženka Divjak i Frédéric Nordlund. Fot. ESA/Ministerstwo Nauki i Edukacji Republiki Chorwacji (Iva Stupar)

W dniu 19 lutego 2018 r. Chorwacja podpisała porozumienie o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Teraz ESA prowadzi już zatem formalną współpracę ze wszystkimi państwami Unii Europejskiej, które dotąd nie są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Przy podpisaniu dokumentu stronę chorwacką reprezentowała Blaženka Divjak, minister nauki i edukacji.Ze strony ESA wystąpił natomiast, z upoważnienia Dyrektora Generalnego Jana Woernera, Frédéric Nordlund - szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej Agencji. Uroczystość podpisania dokumentu miała miejsce w Zagrzebiu.

Musimy zbudować synergię dzięki temu pomostowi pomiędzy naukami o kosmosie, badaniami, edukacją i przemysłem.

Blaženka Divjak, minister nauki i edukacji Chorwacji

Wykonanie tego kroku przybliża Chorwację do uzyskania pełnego członkostwa w ESA, jednak po drodze kraj ten będzie musiał jeszcze przejść przez kilka kolejnych etapów. W Chorwacji działa pewna grupa firm sektora kosmicznego, aktywnych zwłaszcza w dziedzinie tworzenia oprogramowania dla satelitów.

Pierwsze rozmowy o wejściu Chorwacji do ESA odbyły się w roku 2014. Pierwsze spotkanie negocjacyjne zorganizowano w maju 2015 r. w Zagrzebiu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!