Reklama

Europa

Dodatkowe finansowanie dla programu Copernicus

Ilustracja: Komisja Europejska
Ilustracja: Komisja Europejska

W styczniu br. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że podpisała z Unią Europejską aneks do umowy dotyczącej współpracy w ramach programu Copernicus. Na mocy aneksu zwiększono finansowanie dla kosmicznego komponentu programu o dodatkowe 96 milionów euro.

Trzeci aneks do umowy między UE a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczący programu Copernicus został podpisany podczas 11. edycji European Policy Conference w Brukseli.

Dodatkowy wkład finansowy w wysokości 96 mln euro jest związany z powierzeniem ESA dodatkowych zadań, takich jak opracowanie misji Copernicus Sentinel-6 oraz nowych europejskich usług dostępu do danych i informacji w ramach programu Copernicus.

Znajdując oparcie w postanowieniach pierwotnej umowy, zawartej w 2014 r., podpisanie w dniu 22 stycznia aneksu zwiększa całkowity budżet komponentu kosmicznego Copernicus do 3,24 mld euro na lata 2014-21.

Nowy aneks podkreśla znaczenie tego programu, opartego na danych satelitarnych, które są wykorzystywane m.in. w ramach szeregu usług mających na celu poprawę jakości życia codziennego i monitorowanie zmian w środowisku naturalnym.

Dane satelitarne są zbierane przez szereg satelitów Sentinel i za pośrednictwem innych misji uczestniczących w programie Copernicus.

Podczas gdy Unia Europejska jest liderem programu Copernicus, ESA zapewnia satelity Sentinel. ESA zajmuje się także bieżącą obsługą niektórych misji i odpowiada za dostępność danych wymaganych od innych partnerów.

Dzięki współpracy między UE i ESA, mamy już na orbicie siedem satelitów Sentinel dostarczających codziennie terabajty danych, co czyni Copernicus największym dostawcą danych z obserwacji Ziemi na świecie. To porozumienie pomaga nam również rozwijać komponent kosmiczny dla nowych misji monitorowania „stanu zdrowia” naszej planety.

Jan Wörner, Dyrektor Generalny ESA

Dyrektor generalna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej, Lowri Evans, stwierdziła: "Copernicus wprowadza zasadnicze zmiany w sposobie, w jaki dbamy o naszą planetę, zapewniając niezawodne, terminowe i dokładne usługi w zakresie zarządzania środowiskiem, zrozumienia i łagodzenia skutków zmian klimatycznych oraz pomocy w reagowaniu na kryzysy.”

"Copernicus jest doskonałym przykładem innowacji i współpracy w Europie, a dzisiejsze podpisy są kolejnym kamieniem milowym w długoterminowej współpracy z ESA.”

"Podpisaliśmy również kolejny aneks, zwiększający budżet EUMETSAT, którego zadaniem jest obsługa i przetwarzanie danych z wielu misji Copernicus Sentinel” - dodała Evans.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!