Reklama

Europa

Niezależność w dostępie do przestrzeni kosmicznej fundamentalna dla Europy [Space24 TV]

Ilustracja: ESA/D. Ducros
Ilustracja: ESA/D. Ducros

„Uważamy, że to bardzo ważne, by Europa miała dostęp do przestrzeni kosmicznej. To konieczne. Musimy być pewni naszej niezależności w zakresie wynoszenia ładunków. Nie możemy polegać na Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach czy Indiach. Europa powinna być głównym aktorem [na rynku] międzynarodowym i globalnym. Musi być autonomiczna jeśli chodzi o rakiety nośne” – przekonywał w wywiadzie dla Space24 TV generał Carlos de Salas Murillo z hiszpańskiego Ministerstwa Obrony. Wypowiedź została zarejestrowana podczas Polsko-Hiszpańskiego Dnia Sektora Kosmicznego w Warszawie.

Jeśli chodzi o rakiety nośne, to intensywnie pracujemy z Arianespace. Mamy też program budowy mniejszej, czy średniej rodzimej rakiety dla [wynoszenia obiektów na] niską orbitę okołoziemską.

generał Carlos de Salas Murillo, hiszpańskie Ministerstwo Obrony

Powinniśmy podpisać jakiegoś rodzaju techniczne porozumienie pomiędzy obydwoma krajami. Jesteśmy kolegami w Europie i jesteśmy partnerami w NATO. (…) Jako hiszpańskie Ministerstwo Obrony, bylibyśmy niezwykle zadowoleni mogąc otrzymać od polskich władz prośbę o połączenie sił w jakiegoś rodzaju programie związanym z bezpieczeństwem i obronnością.

generał Carlos de Salas Murillo, hiszpańskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!