Reklama

Europa

Szwecja: krok bliżej do przebudowy bazy Esrange

FOT. ESA
FOT. ESA

Szwedzkie Biuro ds. Wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz przedsiębiorstwo Swedish Sapce Corporation (SSC) przedstawiły szwedzkiemu rządowi szczegółowy raport dotyczący przyszłości bazy rakietowej Esrange. Wnioski? Obsługa wynoszenia małych satelitów w przestrzeń kosmiczną jest z biznesowego punku widzenia opłacalna.

We wrześniu 2017 roku rząd szwedzki ogłosił rozpoczęcie prac nad studium mającym przesądzić, czy przystosowanie bazy rakietowej Esrange do wynoszenia małych satelitów w przestrzeń kosmiczną może przyczynić się do rozwoju szwedzkiego przemysłu kosmicznego. 11 stycznia 2018 roku rządowi szwedzkiemu został przedłożony wspólnie przygotowany przez  SSC oraz Szwedzkie Biuro ds. Wykorzystania przestrzeni kosmicznej raport, którego wnioski wskazują na opłacalność takiej inwestycji.

Zakładamy, że posiadanie ośrodka przystosowanego do wynoszenia małych satelitów w przestrzeń kosmiczną może być niezwykle cenne z biznesowego punktu widzenia, a co więcej, także opłacalne, pod warunkiem jednak, że szwedzki rząd odpowiednio zidentyfikuje potrzebne inwestycje infrastrukturalne.

Olle Norberg, dyrektor Szwedzkiego Biura ds. Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej

Ostateczna decyzja co do inwestycji ma zostać podjęta przez rząd szwedzki na wiosnę. Odpowiedzialna za przygotowanie studium opłacalności rozbudowy bazy Esrange w szwedzkim rządzie, minister nauki oraz rozwoju Helena Hellmark-Knutsson zaznacza, że pokłada wielkie nadzieje w planowanej inwestycji i ufa, że wnioski końcowego raportu okażą się pozytywne – Inwestycja może doprowadzić do powstania wielu nowych miejsc pracy w całej Szwecji - dodaje.

Jeżeli na wiosnę rząd szwedzki da rozbudowie bazy Esrange „zielone światło”, powinna ona  zakończyć się między 2020 a 2021 rokiem. W wyniku czego baza Esrange będzie przystosowana do obsługi rakiet o wysokości 40 metrów, czyli trzykrotnie wyższych niż obecnie.

Kamil Dobrowolski

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!