Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Hiszpańskie wsparcie dla kosmicznych aspiracji Lubuskiego

Źródło zdjęcia: lubuskie.pl
Źródło zdjęcia: lubuskie.pl

W ramach misji gospodarczej do Madrytu, lubuska delegacja odwiedziła Wyższą Szkołę Techniczną Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej – jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Europie w zakresie technologii. Wizyta była okazją do rozmów na temat współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim i możliwości realizacji międzynarodowych projektów badawczych. „Świetnie się składa, bo właśnie budujemy Park Technologii Kosmicznych i UZ przygotowuje kierunek lotniczy na Wydziale Mechanicznym” – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas spotkania Gustavo Alonso, profesor Uniwersytetu Politechniki w Madrycie, wicedyrektor ds. Relacji Międzynarodowych zaprezentował zakres działalności uczelni.

„Mamy tu wszystkie wydziały techniczne np. wydział inżynierii, architekturę, projektowanie i modę oraz nauki związane ze sportem. Uczelnia powstała z połączenia szkół o różnych specjalizacjach. Jednym z naszych emblematycznych wydziałów, jest wydział inżynierii lotniczych” – wyjaśnił. Zapewniał, że uczelnia bardzo ceni sobie współpracę z uczelniami w Europie oraz na świecie. – „Cenne jest, aby do nas przyjeżdżali studenci i wykładowcy z innych krajów. Oprócz wymiany w ramach Erasmusa, mamy system podwójnych studiów w ramach współpracy z innymi uczelniami. Mamy rozmaite specjalizacje, w tym drony. Współpracujemy z przemysłem kosmicznym i lotniczym w Hiszpanii, który w dużej mierze finansuje nasze badania. Otrzymujemy także dofinansowanie w ramach funduszy europejskich. Mamy również kierunek zarządzania lotnictwem. Jest to kierunek dla osób, które zainteresowane są pracą w firmach lotniczych, dla pilotów i kontrolerów lotów” – dodał.

Madrycka uczelnia prowadzi działalność pedagogiczną i naukową w zakresie badań kosmosu. Szkoła powstała 90 lat temu i początkowo była to szkoła wojskowa. Na kierunku Inżynieria Lotnictwa studiuje 3800 studentów. Politechnika posiada laboratoria w różnych lokalizacjach. Zatrudnia 269 wykładowców. Program nauczania jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie specjalizacje w dziedzinie lotnictwa. Uczelnia jest członkiem sieci PEGASUS, zrzeszającej szkoły wyższe kształcące w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. 

To sprawia, że jest to doskonały parter dla Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz województwa lubuskiego. Szczególnie w kontekście budowy Parku Technologii Kosmicznych. W Lubuskiem w marcu działalność rozpoczął Oddział Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Natomiast od nowego roku akademickiego planowane jest uruchomienie na wydziale mechanicznym UZ specjalizacji lotnictwo.

„Zdecydowaliśmy się wspierać technologie kosmiczne ze względu na firmy prowadzące działalność w naszym regionie, np. firma HERTZ, która produkuje m.in. drony dla lotnictwa i GPS dla armii. Są naszym partnerem finansowym przy tworzeniu Parku Technologii Kosmicznych. Jako region wstąpiliśmy również do europejskiej sieci regionów kosmicznych, gdzie chcielibyśmy być partnerem. W naszym parku oprócz laboratoriów do badań, będą również sale wykładowe do potrzeb naukowych. Staramy się pozyskiwać do współpracy uczelnie w Europie, takie jak Państwa. W tej chwili, jako samorząd wspieramy specjalności, którymi zainteresowani są młodzi ludzie, spełniamy ich oczekiwania. Młodzi ludzie myślą poważnie o takich specjalizacjach. Na kierunku lekarskim naszego uniwersytetu działa Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej. Młodzi ludzie chcą w tym temacie działać” – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. – „Nasz uniwersytet jest mały w porównaniu do Państwa uczelni, ale jesteśmy odważni, ambitni i bez kompleksów chcemy tworzyć wielkie projekty” – dodała marszałek.

Źródło: lubuskie.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!