Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Sesja konferencyjna "Partnerstwo polsko-luksemburskie w biznesie kosmicznym"

Ilustracja: PLIG [plig.biz]
Ilustracja: PLIG [plig.biz]

W czwartek 5 grudnia 2019 roku Warszawa stanie się miejscem przeprowadzenia 2. Konferencji Gospodarczej Luksemburg-Polska, organizowanej przez Luksembursko-Polską Izbę Handlową (LPCC) we współpracy z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu oraz Polsko-Luksemburską Izbą Gospodarczą (PLIG). Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedział m.in. Wicepremier Wielkiego Księstwa Luksemburga i Minister Gospodarki, Etienne Schneider.

Konferencja odbędzie się 5 grudnia 2019 (czwartek) w Warszawie w Ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga. Dyskusje panelowe i spotkania przedstawicieli świata nauki i biznesu trwać będą od godz. 9.00 do 15.00.

Celem konferencji jest przegląd stanu współpracy dwustronnej oraz spotkanie firm i ekspertów z branży kosmicznej, a także z sektora finansowego i publicznego z Luksemburga i Polski. Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, spotkanie wielostronne ma być okazją do "omówienia kwestii związanych z rozwojem technologii kosmicznej jako działalności długoterminowej, która ma jednak potencjał krótkotrwałego wdrożenia na rynku".

Zaaranżowane w ten sposób polsko-luksemburskie forum ma umożliwić podmiotom zaangażowanym w rozwój sektora kosmicznego obu państw wymianę poglądów i doświadczeń oraz znalezienie partnerów do współpracy.

Wydarzenie nawiązuje m.in. do zawartego w dniu 12 października 2018 roku porozumienia między Wielkim Księstwem Luksemburga i Rzeczpospolitą Polską w sprawie rozpoczęcia dwustronnej współpracy w zakresie działań kosmicznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań i wykorzystania zasobów pozaziemskich. Sygnatariuszami byli: wiceminister gospodarki i wicepremier Luksemburga Étienne Schneider oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Luksemburg pozostaje w tym zakresie jednym z bardziej aktywnych państw działających na rzecz ułatwienia zasad funkcjonowania branży pozyskiwania surowców kosmicznych.

image
Ilustracja: PLIG [plig.biz]

Porządek obrad konferencji:

  1. Wprowadzenie (9:00-9:30) - Powitanie przez ambasadora Luksemburga, pana Conrada Brucha. Powitanie przez prezesów LPCC i PLIG. Przemówienie inauguracyjne wygłoszone przez luksemburskiego wicepremiera i ministra gospodarki Etienne Schneidera. Przemówienie inauguracyjne polskiego gościa honorowego
  1. Panel Nauki i Technologii (9:30-10:45) - Przyszłe technologie umożliwiające eksplorację kosmosu, wykorzystanie zasobów in-situ i kolonizację Księżyca i Marsa mają jeszcze wiele do zrobienia, zanim będą mogły zostać praktycznie wdrożone. W międzyczasie, odpowiednie badania i rozwój wymagają znacznych środków finansowych. Paneliści przeanalizują sposoby wdrażania technologii na obecnych rynkach z wizją ich rozwoju w przyszłości.
  1. Krótkie prezentacje instytucji akademickich (10:45-11:15) - Politechniki z Warszawy i Wrocławia
  1. Panel ds. strategii i inwestycji (11:15-12:45) - Panel zbada rolę inwestycji państwowych, sprawnych prywatnych inwestorów w badania i rozwój oraz kapitału podwyższonego ryzyka. Dyskusje będą koncentrować się na takich kwestiach jak możliwości finansowania, zgodność z interesami kraju i popyt na dynamikę rynku. Możliwości finansowania dla startupów zostaną zilustrowane przykładami z Luksemburga i USA.
  1. Podsumowanie konferencji i wnioski: 12.15 – 13.00
  2. Lunch w formie bufetu sieciowego: 13:00 - 15:00

Luksembursko-Polska Izba Handlowa została utworzona w 2012 roku w Luksemburgu. LPCC zrzesza ponad 60 członków korporacyjnych i 40 członków prywatnych. W Luksemburgu oraz w Polsce odbywa się ponad 12 corocznych imprez biznesowych, których celem jest nawiązanie kontaktów z partnerami biznesowymi z obu krajów.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie internetowej Polsko-Luksemburskiej Izby Gospodarczej.

Reklama

Komentarze

    Reklama