Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Korea Płd.: więcej inżynierii kosmicznej na potrzeby państwa. Powstaje ośrodek analiz

Fot. KARI [kari.re.kr]
Fot. KARI [kari.re.kr]

Ministerstwo nauki Korei Południowej zapowiedziało we wtorek 20 lipca br., że stworzy specjalny ośrodek analityczny zorientowany w całości na zagadnienia związane z polityką kosmiczną i szerszym zagospodarowaniem techniki kosmicznej na potrzeby państwa. Think tank ma zapewnić rządowi w Seulu fachowe wsparcie w zakresie organizowania narodowych wysiłków na rzecz realizacji programów sektorowych, misji kosmicznych, a także zadań łączących inżynierię kosmiczną z obronnością.

Nowy ośrodek analityczny, określany roboczo jako Korea Space Policy Research Center (Koreańskie Centrum Badań nad Polityką Kosmiczną), ma prowadzić badania i analizy związane z możliwościami szerszego wykorzystania technologii kosmicznych na użytek i cele państwa. Think tank ma dysponować kompetencjami oraz zasobami pozwalającymi na opracowanie i proponowanie władzom w Seulu kierunku podejmowania decyzji dotyczących rozwoju narodowego programu kosmicznego oraz przemysłu (także prywatnego). Pomóc w jego utworzeniu mają eksperci i specjaliści istniejących ośrodków inżynieryjnych i naukowo-badawczych - w tym południowokoreańskiej agencji kosmicznej KARI (Korea Aerospace Research Institute), ośrodka naukowego Korea Astronomy & Space Science Institute oraz agencji rozwoju obronnego (Agency for Defense Development).

Korea Południowa wyraźnie zwiększa ostatnio wysiłki w zakresie rozwijania i wykorzystywania technologii związanych z przestrzenią kosmiczną. Oczekuje się co do ogółu, że zaangażowanie to pozwoli dodatkowo napędzić wzrost gospodarczy, a także zwiększyć innowacyjność techniczną i osiągnąć samowystarczalność w dziedzinie technologii rozpoznania, komunikacji i nawigacji satelitarnej.

Na październik br. zaplanowano start pierwszej rakiety kosmicznej rodzimej produkcji (KSLV II - zwanej też po prostu Nuri). Z kolei przyszłym roku ma się rozpocząć długoterminowy program zakładający wysłanie południowokoreańskiego orbitera, a następnie lądownika w stronę Księżyca. Przewidziano również skonstruowanie aż 100 własnych miniaturowych satelitów oraz umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej 14 ciężkich instrumentów komunikacyjnych. Całość tych planów ma zostać zrealizowana w perspektywie 2031 roku.

Jak się wskazuje, satelity mają stanowić także koło zamachowe rozwoju przyszłej sieci telekomunikacji 6G. Zapowiedziano tutaj także badania nad autonomicznym systemem monitorowania ruchu na morzach i kontroli statków.

Niedawnym sygnałem większego zaangażowania Korei Południowej w sektorze kosmicznym było zawarcie tematycznego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, dającego azjatyckiemu państwu swobodę w obszarze doskonalenia techniki rakietowej i wysiłków na rzecz rozwoju systemów nośnych oraz uzbrojenia. Równolegle rząd Korei Południowej stał się sygnatariuszem porozumienia Artemis Accords, zakładającego ścisłą współpracę z USA nad organizacją i przebiegiem eksploracji kosmicznej związanej z planowanymi wyprawami załogowymi na Księżyc.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!